درمان میلیا

درمان میلیا

فهرست مطالب

امروزه با تغییر سبک زندگی افراد، کاهش کیفیت تغذیه و وجود انواع و اقسام آلودگی‌ها در محیط، بیماری‌های و آسیب‌های پوستی نیز به صورت اجتناب ناپذیری افزایش کرده‌اند. یکی از همین آسیب‌ها و بیماری‌های جامع که افراد بسیاری از آن رنج می‌برند، میلیوم یا به عبارت دیگر، میلیا است. هرچند که این عارضه آسیب چندانی به سلامت پوست وارد نمی‌کند، اما همواره باعث آزار است و زیبایی چهره‌ی فرد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

در مقاله‌ی امروز، قصد داریم تا با کیست میلیوم یا همان میلیا آشنا شویم؛ انواع، و نشانه‌های ظاهری آن را بشناسیم، از عواملی آگاه شویم که منجر به بروز این عارضه می‌شوند و در نهایت، روش‌های پیشگیری و درمان میلیا را نیز بیاموزیم. با ما همراه باشید تا زیبایی و سلامت پوست خود را بار دیگر، به دست آورید.

میلیوم چیست؟

میلیوم، کیست بسیار کوچکی حاوی کراتین، یا همان پروتئین پوست است. همانطور که گفتیم، این کیست‌ها بسیار کوچک و ریز هستند و به تعداد زیاد، بر روی پوست ظاهر می‌شوند و به همین دلیل، با نام میلیا نیز شناخته می‌شوند. کیست میلیوم بی‌خطر است و آسیب حادی به سلامت پوست وارد نمی‌کند و به صورت جوش‌ و یا برجستگی‌های کوچک و سفید رنگ، زیر پوست ظاهر می‌شود. میلیا در بین خانم‌ها و آقایان و در تمامی سنین شایع است. در اکثر مواقع نیز پوست نواحی زیر چشم، روی پلک، گونه و روی لب، نواحی بالاتنه و تناسلی را مورد هدف قرار می‌دهد. بد نیست بدانید که میلیا، انواع و اقسام مختلفی دارد.

میلیوم چیست؟

انواع میلیا و علل بروز آن

همانطور که گفتیم، میلیا هم در هر دو جنس و در هر سنی شایع است و انواع و اقسام مختلفی دارد. معمولا دسته‌بندی انواع کیست میلیوم، بر اساس علل بروز و سنی است که در آن ظاهر می‌شود:

• میلیای نوزادی

حدودا 40 الی 50 درصد از نوزادان تازه متولد شده، به میلیا دچار می‌شوند و تنها در تعداد معدودی، به میلیای حاد (لیژن پوستی) منجر می‌شود. به صورت معمول بر روی بینی ظاهر می‌شوند، ولی گاها در داخل دهان و بر روی غشاهای مخاطی (مروارید اپشتاین) یا سقف دهان (برفک) نیز وجود دارند. در مواردی بر روی پوست سر، صورت و بالاتنه نیز مشاهده می‌شود. میلیوم نوزادی چندان جدی نیست و پس از چند هفته بعد از تولد، خود به خود از بین می‌رود.

• میلیای اولیه در کودکان و بزرگسالان

علائم آن معمولا در اطراف و زیر چشم، بر روی پلک، گونه و پیشانی و یا حتی در نواحی تناسلی بروز می‌کند. بعضی اوقات در کودکان، به صورت یک خط صاف و باریک روی بینی نیز ظاهر می‌شود. این نوع از میلیوم نیز بعد از چند هفته از بین می‌رود و در موارد حاد ممکن است بهبود آن تا چند ماه به طول بینجامد.

• میلیای نوجوانی

گفته می‌شود که این نوع از میلیوم، چندان رایج و شایع نیست و البته موارد بروز آن نادر است. از علل بروز این نوع، می‌توان به سندروم رومبو، سندروم بازال نوئیدی (سندورم گورلین) ، سندروم بازکس-دورپه-کریستول،  سندورم گاردنر،  پاکونیشی مادرزادی و یا به هر نوع اختلال ژنتکی دیگر، اشاره کرد. این نوع از میلیا معمولا مادرزادی است، اما ممکن است در برخی از افراد، در سنین بالاتر نیز رخ بدهد.

میلیای نوجوانی

• میلیای پلاکی

در این نوع از میلیا، چنیدین و چند کیست میلیوم، در ابعاد بزرگ‌تر و به صورت خوشه‌ای، بر روی پلک، پشت گوش، بر روی گونه‌ها و یا چانه، ظاهر می‌شود. معمولا بین کودکان و بزرگسالان شایع است، اما بیشترین موارد ابتلا به آن، در زنان میانسال گزارش شده است. علل بروز آن را نیز ابتلای فرد به سایر بیماری‌های پوستی- ژنتیکی می‌دانند؛ از جمله لوپوس دیسکوئید، لیکن پلانوس و پسودوگزانتوما الاستیکوم.

• میلیای چند فورانی

این نوع از میلیوم معمولا علائم خاصی ندارد، ولی در بعضی از مواقع با خارش و سوزش نیز همراه است. در صورت بروز، ممکن است بین چند هفته تا چند ماه به طول بینجامد.

• میلیای تروماتیک

این نوع از میلیا، با انواع دیگر اندکی متفاوت است و علل بروز آن نیز با بقیه فرق دارد. این نوع، معمولا بعد از به وجود آمدن زخم یا جراحت بر روی پوست، و به هنگام بهبود آن، بروز می‌کند. میلیوم تروماتیک در اثر آسیب به غدد عرقی اکرین در سطح پوست، در نواحی خاص، قابل مشاهده است. معمولا این نوع از میلیا، به صورت التهاب بر سطح پوست بوده، قسمت مرکزی آن قرمز رنگ و اطرافش نیز سفید است.

• میلیای دارویی

این نوع از میلیوم نیز بسیار نادر است. ممکن است در موارد بسیار کمی، فرد در اثر استفاده‌ی جلدی از برخی داروها و محصولات خاص، مثل فنول، هیدروکوئینون، کرم‌های استروئیدی و… به این عارضه دچار شود.

میلیای دارویی

تشخیص میلیوم بر روی پوست

به طور کلی، کیست میلیوم، مشخصات ظاهری مخصوص به خودش را دارد و به راحتی با اندکی مطالعه، توسط هر کسی قابل تشخیص است. اما نباید فراموش کنید که در بعضی موارد، ممکن است به سایر بیماری‌ها و عارضه‌های پوستی، بسیار شبیه باشد. برای تشخیص صحیح، همواره مراجعه به پزشک بهترین گزینه است؛ پزشک نیز با تجویز بافت‌برداری از پوست (بیوپسی)، به نتیجه‌ای قطعی خواهید رسید.

کیست میلیوم را نباید با سایر کیست‌های پوستی و آکنه اشتباه گرفت؛ در بعضی از مواقع، معمولا میلیا با جوش سرسیاه، چربی پلک (زانتلاسما) و به خصوص با سیرینگوما (ورم غدد عرقی روی پوست) بسیار شباهت دارد. به علاوه می‌بایست میلیا را از عارضه‌های شبه‌میلیا نیز تمیز داد.

 

درمان کیست میلیوم

به گفته‌ی بسیاری از متخصصان، کیست میلیوم یا عارضه‌ی میلیا، اصلا نیازی به درمان ندارد؛ مگر آنکه وجود آن بر روی پوست، برای بیمار آزاردهنده باشد. به علاوه، کیست‌ها خود به خود بعد از چند ماه از بین می‌روند و هیچ آثاری نیز به جای نمی‌گذارند. در موارد حاد، در صورتی که روند بروز میلیوم بر روی پوست افزایش یابد و هیچ بهبودی هم حاصل نشود، آنگاه لازم است که برای کاهش آسیب وارده و رفع التهاب ناشی از آن، درمان‌هایی را در پیش گرفت. انواع روش‌های درمان میلیا، به شرح زیر هستند:

❇️ مراقبت پوستی

همیشه گفته‌اند که پیشگیری بهتر از درمان است. با مراقبت‌های پوستی منظم، با استفاده از کرم ضد آفتاب و شست‌شوی مداوم، می‌توان هم به پیشگیری از میلیا کمک کرد، هم اینکه روند بهبود خود به خودی آن را سرعت بخشید.

❇️ سرما درمانی (کرایوتراپی)

با استفاده از سرمای حاصله از نیتروژن مایع، کیست‌های میلیوم را از روی سطح پوست پاکسازی می‌کنند.

❇️ گرما درمانی (دیاترمی)

درست برعکس سرما درمانی، این بار از گرما برای از درمان میلیا استفاده می‌شود.

درمان کیست میلیوم

❇️ لایه‌برداری (کربن تراپی)

کربن تراپی یک روش شیمیایی برای از بین کیست میلیوم است که فقط باید طبق نظر پزشک تجویز شود.

❇️ لیزر درمانی

از رایج‌ترین شیوه‌های درمان میلیا، استفاده از لیزر برای از بین بردن آن است.

❇️ استفاده از پمادهای درمانی

روشی آسان اما طولانی که با استفاده از پمادهای لایه‌بردار حاوی ویتامین A به درمان میلیا می‌پردازند.

❇️ درمان با سوزن مخصوص

روشی است که در آن به کمک سوزن‌های بسیار ریز، کیست‌های میلیوم را خالی می‌کنند. این روش شاید خوشایند همه نباشد.


دکتر عباس انتظاری 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر برای از بین بردن دونه های اطراف چشم چه درمانیو پیشنهاد می کنید که موثر باشه و عوارضیم نداشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به نوع و شدت ضایعات انتخاب روش درمانی از کرم موضعی تا لیزر یا جراحی متغیر خواهد بود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فروزان جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام پیشونی من چند هفته ای میشه که پر از دونه شده و هر کاریم میکنم برطرف نمیشن و واقعا آزارم میدن لطفا راهنمایی می کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر فریبا جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسر من از زمان تولد دونه های ریزی روی بدنش بوده ایا این دونه ها خطرناکن و چی هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مرجان جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام چند هفته ای میشه که دونه های ریزی در اطراف چشمم ایجاد شدن دلیلش چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   علل مختلفی نظیر میلیا، سیرنگوما یا گزانتلاسما مطرح باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر بابک جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید چند وقتیه در قسمت ناحیه تناسلیم جوش هایی در اومده میشه راهنمایی کنید چی میتونن باشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بیماری های مختلفی ممکنه مطرح باشد. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

پرسش از دکتر