قارچ تناسلی چیست؟

قارچ تناسلی چیست؟

فهرست مطالب

قارچ تناسلی، از شایع ترین مسائل پزشکی هستند و خوشبختانه، اکثر آنها را می توان به کمک ایجاد عادت های سالم و مصرف داروهای OTC (بدون نسخه) درمان یا کنترل کرد. در ادامه مطلب، قارچ تناسلی مردان و زنان را توضیح خواهیم داد.

شایع ترین عفونت های قارچی

3 مورد از شایع ترین عفونت های قارچی، عبارتند از:

خارش ژوک: بثورات قرمز رنگی که از آلت تناسلی به سمت داخل ران، مقعد و باسن گسترش می یابند.

عفونت قارچی واژینال: بروز این عفونت، اغلب در زنان 20 تا 40 ساله دیده می شود و با میزان استفاده از آنتی بیوتیک ها یا روش جلوگیری از بارداری ارتباط دارد. تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی، بارداری یا قند خون بالا نیز می تواند بر خطر ابتلا به این نوع از عفونت بیفزاید.

التهاب آلت تناسلی (بالانیت): این عفونت شامل تورم و قرمزی سر آلت تناسلی می باشد. کنترل آن آسان نیست و اغلب در مردان ختنه نشده، به صورت راجعه به وجود می آید.

عکس قارچ پوستی در ناحیه تناسلی:

عفونت قارچی

نوزادان و کودکان نیز ممکن است به قارچ تناسلی مبتلا شوند. ایجاد بثورات ناحیه پوشک در نوزادان و کودکان نوپا رایج است و اغلب یک عفونت سطحی می باشد که توسط نوعی قارچ (مانند سایر عفونت های قارچی)، در قسمت های مرطوب بدن ایجاد می گردد. این بثورات را می توان با تعویض مکرر پوشک و در صورت نیاز، استفاده از پودر های دارویی کنترل کرد.

علائم قارچ تناسلی

عفونت های سطحی

در اکثر موارد، علائم آن قرمزی و خارش پوست است. برخی از افراد، داشتن احساس خستگی و روحیه پایین را با عفونت های قارچی مرتبط می دانند، اما این امر به صورت علمی به اثبات نرسیده است.

✔️ خارش ژوک (jock itch) در مردان، باعث ایجاد خارش و سوزش در کشاله ران می گردد و همچنین، سبب التهاب آلت تناسلی و قرمزی و تورم آن می شود.


✔️ بروز علائم در زنان مبتلا به عفونت قارچی واژینال، اغلب با ایجاد قرمزی و تورم واژن، لبیا و بافت مجاور آن همراه است. در این شرایط، برخی از افراد علائمی ندارند، از طرفی بروز علائم در برخی دیگر از بیماران، ممکن است بدون درد و طولانی مدت باشد. بعضی از عفونت ها، همچنین می توانند باعث بروز خارش یا سوزش شدید، و در نتیجه ایجاد درد هنگام رابطه جنسی و تخلیه ادرار شوند. 

عفونت های تهاجمی

علائم این عفونت ها قطعی نیست. برخی از آن ها سبب ایجاد تب و لرزی می گردند که از بین نمی رود. اگر عفونت به سایر نقاط بدن گسترش یابد، بسته به محلی که درگیر شده، ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشد. قارچ های محیطی می توانند باعث بروز مشکلات تنفسی جزئی یا علائم شبه آنفولانزا گردند.

علل قارچ تناسلی

اصطلاح “مخمر”، اغلب در مورد انواعی از عفونت های قارچی استفاده می شود، که:

کاندیدا آلبیکنس، شایع ترین عامل ایجاد عفونت های مخمری است. اگرچه عفونت های قارچی می توانند میلیون ها نفر را درگیر کنند، اما در افراد سالم، یک مشکل عمده بهداشتی محسوب نمی گردند.

عفونت های سطحی

 • پوست را درگیر می کنند.
 • به راحتی پخش نمی گردند.
 • توسط کاندیدا ایجاد می شوند. این قارچ همیشه در بدن و روی پوست وجود دارد، اما می تواند با تغییر pH یا تعادل هورمونی، تکثیر گردد.

عفونت های تهاجمی

در افراد زیر، احتمال ابتلا به این نوع عفونت افزایش می یابد:

بسیاری از این عفونت ها، ثانویه یا فرصت طلب نامیده می شوند زیرا هنگامی که سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد، بروز می یابند. قارچ ها همچنین می توانند در برخی موارد بالینی، تهاجمی شوند. اقامت طولانی مدت در بیمارستان، خطر ابتلا به این عفونت ها را افزایش می دهد.

به علاوه، احتمال تجمع قارچ، در مجاری ادراری بیمارانی که به مدت طولانی از کاتتر استفاده می کنند، افزایش می یابد.

آیا لیکن اسکلروز در مردان قابل درمان است؟

عفونت های فرصت طلب، می توانند توسط قارچ های محیطی مانند آسپرژیلا و کریپتوکوکوس نیز ایجاد شوند. در ادامه، به معرفی برخی از قارچ ها، که در خاک، بدن حیوانات یا درختان یافت می گردند، می پردازیم:

بلاستومایسس: در غرب میانه، سواحل دریاچه ها، رودخانه ها و حوضچه ها یافت می شود

Coccidioides: در آب و هوای گرم و خشک بیابان ها یافت می گردد

هیستوپلاسما: در محل ساختمان، پناهگاه پرندگان یا غارهای دارای خفاش یافت می شود

تشخیص قارچ تناسلی

 1.  عفونت های سطحی، با معاینه فیزیکی و در صورت نیاز، معاینه میکروسکوپی و کشت قارچ تشخیص داده می شوند.
 2.  گاهی اوقات، با انجام آزمایشات استاندارد آزمایشگاهی، می توان عفونت های تهاجمی یا فرصت طلب را تشخیص داد. وجود گلبول های قرمز یا سفید خونی در آزمایشات ادراری مکرر (علائم تورم)، می تواند پزشک را از وجود یک مشکل زمینه ای آگاه نماید. ممکن است برای بررسی اثرات عفونت بر کلیه یا مثانه، به سونوگرافی یا سی تی اسکن نیاز داشته باشید.

درمان قارچ تناسلی

عفونت های سطحی

Check Mark on Facebook 13.1 عفونت های پوستی و کشاله ران را می توان با تمیز نگه داشتن منطقه تحت تاثیر، درمان یا کنترل کرد. استحمام مکرر و شستشو/ تعویض لباس، به ویژه در هوای گرم یا بعد از تعریق، برای بهبود عوارض ناشی از این گونه عفونت ها توصیه می گردد.


Check Mark on Facebook 13.1 در اکثر موارد، عفونت های سطحی مانند خارش ژوک، می توانند به کمک کرم های ضد قارچ موضعی کنترل شوند. این کرم ها به صورت داروهای OTC در دسترس هستند و نام های زیادی مانند بوتوکونازول، کلوتریمازول، میکونازول و ترکونازول دارند. برای عفونت های طولانی مدت، ممکن است به داروی قوی تری مانند نیستاتین یا داروهای خوراکی مانند فلوکونازول یا لامیسیل نیاز داشته باشید.


Check Mark on Facebook 13.1 اکثر عفونت های واژینال را می توان به کمک شیاف یا کرم واژینال درمان کرد. برای عفونت مداوم، دارو های خوراکی مانند فلوکونازول یا کتوکونازول تجویز می گردد. در مورد عفونت های واژینال راجعه یا بلند مدت، ممکن است به تغییر شیوه های پیشگیری از بارداری نیاز داشته باشید.


Check Mark on Facebook 13.1 در صورتی که عفونت موجود در ناحیه سر آلت تناسلی مردانه و ختنه نشده، با استفاده از کرم های موضعی درمان نشود، ممکن است نیاز به انجام ختنه داشته باشید.


Check Mark on Facebook 13.1 حدود یک سوم موارد ابتلا به عفونت های قارچی ادراری، با برداشتن یا تعویض کاتتر درمان می شوند. شستشوی مثانه با دارو های ضد قارچ (آمفوتریسین B) یا مصرف دارو های سیستمیک (فلوکونازول خوراکی یا IV، یا آمفوتریسین IV B) در 60 درصد از بیماران، پاسخ درمانی مناسبی ایجاد می نماید.

عوارض زونا

عفونت های تهاجمی

عفونت های قارچی تهاجمی، نیاز به درمان ضد قارچ سیستمیک (که روی کل بدن اثر می گذارند) خواهند داشت، مانند آمفوتریسین B، فلوکونازول، ایتراکونازول، کاسپوفونژین و داروهای جدیدتری از خانواده فلوکونازول (پوزاکونازول).

نقش غذا و دارو های گیاهی

در مورد چگونگی اثر رژیم غذایی یا مصرف دارو های گیاهی بر درمان عفونت های قارچی، اطلاعات کاملی در دسترس نیست؛ اما به نظر می رسد بالا بودن سطح قند خون، احتمال ابتلا به این عفونت ها را افزایش می دهد. بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که اگر سطح قند خون بالایی دارید، بهتر است از مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا خودداری نمایید.

پس از درمان قارچ تناسلی

عفونت های سطحی

اکثر عفونت های سطحی پوست یا واژن، پاسخ درمانی مناسبی به کرم ها و پماد ها نشان می دهند، اما ممکن است این عفونت ها پس از تکمیل درمان، مجددا ایجاد شوند. درمان عفونت های واژینال، به ویژه مواردی که توسط نوع مقاومی از مخمر ها ایجاد می گردند، دشوار است.

عفونت های سیستمیک تهاجمی یا مزمن

کنترل این عفونت ها ممکن است به مصرف دارو های ضد قارچ سیستمیک، برای هفته ها و ماه های متوالی نیاز داشته باشد. به طور کلی، پزشک مسائل مربوط به سلامتی و موضوعات مرتبط مانند تغذیه، قند خون و کاتترها را تحت نظر خواهد داشت. عفونت های مزمن سیستمیک، با پیدا کردن دارو های ضد قارچ مناسب و بهبود سلامت کلی بیمار، قابل درمان اند.

در برخی موارد ابتلای طولانی مدت به این نوع از عفونت ها، به معنی وجود برخی از مشکلات زمینه ای می باشد که پیش از درمان عفونت قارچی، باید مورد بررسی و درمان قرار گیرند.


دکتر عباس انتظاری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 5 تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱( 6 روز پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشیدسرالت تناسلی من جوش های به هم پیوسته وخیلی ریز شبیه قارچ که هنگام نزدیکی درمیکندوسوزش وخارش خیلی کمی داردالبته بعدازنزدیکی باهمسرم این مشکل پیش امدتروخدذکمکم کنید۱۰باررفتم پیش دکترپوست گفتن چیزی نیس ولی خودم احساس میکنم قارچ هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱( 6 روز پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Kourosh دوشنبه ۳ مرداد ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  میخواستم بدونم قرص یا کرمی هست که این هارو بسوزونه و بی ضرر باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳ مرداد ۱( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی مطرح است

   معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۳ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما یه سوال الان بیضه هام خیلی قرمز شده وهمچنان آلت تناسلی وخیلی آتش سوزش وخارج میده ممنون میشم جوابربدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۳ تیر ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر آقا شنبه ۴ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  روی کشاله ران و قارچ سکه ای بوجود آمده و ادامه پیدا کرده تا مقعد تا زمانی که داروی دکتر استفاده میکنم خوبه کم میشه درد و خارشش از بین می‌ره دارو که تموم میشه از روز اول بدتر و بیشتر میشه الان ۵ماهه هرماه هم دکتر رفتم دیگه نمیدونم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۴ تیر ۱( 1 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۵ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سوالم اینه میخوام بدونم شوهرم چند هفته بین پاهاش پوستش کنده شده کمی داخل تر قرمز شده خارش زیادی داره میخوام بدونم این قارچ یانه بین کشانه رانش هم پوستش کنده شده قرمزه این علایم چیه اقا دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۵ خرداد ۱( 2 ماه پیش)

   علیک سلام

   پماد کالندولا کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۱۳ دی ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  با توجه به عکس بیماری و نوع درمان را بفرمایید

  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا برخی آلودگی های قارچی یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۸ مهر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام لک سیاه کم رنگ در ناحیه کشاله ران هست که اصلا مثل جوش یا زگیل نیست که برجسته باشه و مثل لک هست و بیرون زدگی از پوست ندارد و هم سطح پوست هستن سوزش یا خارش و ترشحاتی نداره ۳ عدد هستن میخواستم بپرسم آیا hpv هست یا مشکل دیگه ای هست؟البته در ناحیه کشاله ران دچار اگزمای بسیار شدید مزمن هستم همیشه بخاطر خشکی پوست شدید و چاقی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۸ مهر ۰( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به عکس ارسالی احتمال HPV ناچیز است

   در موارد مشکوک تست HPV PCR توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر Hk چهارشنبه ۷ مهر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر این برجستگی ها رو دهانه واژنم چیه پیش چندتا دکتر زنان رفتم گفتن چیزی نیست حساسیته نه خارش نه سوزش نه درد توعکس خیلی بزرگه درواقع خیلی ریزه حتی متخصص زنان چکاپ کامل مرد گفت عفونت و..ندارم وسالمم..دوران نامزدی اینجور شدم اصلا عصبی میشم از اینکه هست ..احتمال داره حساسیت به کاندوم باشه..من باکره ورابطه مقعدی هم نداشتم ..پماد درماسنت وکپسول سنتلاتی اس دادن..دکتر راهی هست درمان شه..گفتم لیزر گفتن نیازی نیست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۷ مهر ۰( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی وستیبولار پاپولوزیس مطرح است که معمولا هیچگونه خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

پرسش از دکتر