بهترین درمان زگیل روی زبان

بهترین درمان زگیل روی زبان

فهرست مطالب

زگیل روی زبان، برجستگی هایی به رنگ گوشت هستند که ممکن است ناشی از پاپیلوما ویروس انسانی (HPV) می باشند. آنها ممکن است روی قسمت های مختلف بدن، از جمله دست ها یا ناحیه تناسلی تشکیل شوند. این زگیل ها می توانند از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا کنند. از آنجایی که ویروس ها ممکن از یک قسمت بدن به قسمت دیگری منتقل شوند، ممکن است روی زبان نیز ایجاد شوند. زگیل دهانی نیز یکی از شرایط شایع است. در ادامه مطلب، انواع زگیل زبان را توضیح خواهیم داد.

عکس زگیل روی زبان:

انواع زگیل روی زبان

انواع مختلفی از ویروس های  HPV می توانند موجب بروز زگیل های روی زبان شوندکه عبارتند از:

علل زگیل های روی زبان

در صورتی که شریک جنسی شما، زگیل تناسلی دارد، ممکن است این زگیل را از طریق رابطه ی جنسی دهانی به شما انتقال دهد. در اگر شریک جنسی شما HPV دهانی دارد، با بوسیدن “دهان باز” این ویروس به دهان شما منتقل می شود. اگر شما زگیلی را با دست لمس کنید و سپس آن قسمت از دست خود را در دهانتان بگذارید، ممکن است دچار زگیل های روی زبان شوید. برای مثال، اگر شما، ناخنهایتان رو می جوید، می توانید ویروس زگیل را از انگشتهایتان به دهان خود منتقل کنید.

عوامل خاصی، شما را در معرض خطر ابتلا به زگیل های روی زبان قرار می دهند. یکی از این عوامل، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می باشد، که مبارزه در برابر ویروسها را برای بدن شما سخت تر می کند. اگر شما یک بریدگی یا خراش داشته باشید، ویروس می تواند از طریق آن وارد پوست شود.

زگیل های روی زبان چگونه درمان می شوند؟

از بین بردن زگیل زبان یا ریشه کن شدن زگیل ها، گاهی اوقات بدون درمان، و خود به خود اتفاق می افتد، گرچه ممکن است بهبودی آنها ماهها و سالها طول بکشد. در حالیکه، زگیل های زبان معمولاً بدون خطر هستند، می توانند آزار دهنده نیز باشند. اندازه زگیل ها متفاوت است و گاهی اوقات ممکن است درد داشته باشند و حرف زدن و غذا خوردن را با مشکل مواجه کنند. زمانیکه شما در حال انتظار برای از بین رفتن زگیل هستید، سعی کنید با آن قسمت از دهان خود که زگیل ندارد، غذا بخورید. این کار می تواند تحریک شدن زگیل را کاهش دهد و احتمال گاز گرفتن زگیل را نیز کمتر کند.

شما همچنین می توانید با پزشک متخصص زگیل، در مورد انواع گزینه های درمانی برای زگیلی که بهبود پیدا نمی کند، صحبت کنید. یکی از گزینه های درمان زگیل روی زبان، استفاده از لیزر co2 است. علاوه بر لیزر، گاهی از کرایوتراپی (فریزکردن) هم استفاده می شود. گزینه ی دیگر، الکتروجراحی است. این جراحی شامل استفاده از یک جریان الکتریکی قوی برای بریدن زگیل و از بین بردن سلولها یا بافت های غیر طبیعی می شود. با این حال درمان زگیل زبان با لیزر در یک جلسه و بدون خونریزی انجام می شود.

نکاتی در مورد زگیل های روی زبان

از آنجا که ویروس  HPV   – چه زگیل ها وجود داشته باشند و چه وجود نداشته باشند – می تواند از طریق تماس پوستی نزدیک منتقل شود، تنها راه مطمئن برای جلوگیری از انتقال زگیل و سایر عفونت های  HPV به شریک جنسی، خودداری کردن از هرگونه تماس صمیمی و جنسی است. گرچه، اغلب اوقات این امر واقع بینانه نیست، بنابراین مراجعه به پزشک اهمیت بیشتری پیدا می کند.

زگیل های زبان قابل سرایت هستند، بنابراین باید راههای محافظت از خود را یاد بگیرید. برای انجام این کار، باید ها و نباید های زیر را دنبال کنید:

تاثیر سیگار بر HPV

برخی از افراد معتقدند که فقط در صورتی به ویروس  HPV مبتلا می شوند که شریک جنسی آنها علائم ظاهری (زگیل) داشته باشد. به خاطر داشته باشید که برخی از انواع ویروس  HPV زگیل ایجاد می کنند و برخی از دیگر انواع  HPV هیچگونه علائم ظاهری ندارند. بدون وجود زگیل هم، امکان ابتلا به ویروس  HPV وجود دارد. HPV ممکن است در منی وجود داشته باشد، بنابراین در طول رابطه ی جنسی از کاندوم استفاده کنید.

آیا زگیل روی زبان می تواند علامت چیز دیگری باشد؟

البته. همه ی برجستگی های روی زبان، زگیل نیستند. احتمال دیگر بروز زخم کانکر می باشد که زخم بدون خطری است که می تواند روی زبان یا لثه ها ایجاد شود. ضایعات روی زبان همچنین ممکن است موارد زیر باشند:

 • ناشی از آسیب (فیبروم تروماتیک زبان)
 • برجستگی های کاذب (Lie Bumps)
 • یک کیست
 • مربوط به سفلیس

برای تشخیص هر گونه ضایعه ی غیر طبیعی در دهان خود، به یک دندانپزشک یا متخصص پوست مراجعه  کنید.

HPV مرتبط با سرطان دهان

HPV نوع 16 و 18، احتمال خطر سرطان را افزایش می دهند. بین این دو نوع ویروس HPV ، نوع 16 به سرطان حلق مربوط می شود. این سرطان در بافت گلو یا مری اتفاق می افتد. تنها یک درصد از افراد، به این نوع ویروس HPV مبتلا می شوند. سرطان های دهان ناشی از ویروس HPV، با سرطان ناشی سیگار کشیدن فرق دارند.

در سرطان مربوط به HPV، ویروس، سلولهای طبیعی را به سلولهای سرطانی تبدیل می کند. در سرطان ناشی از سیگار، مواد سرطان زای موجود در دود سیگار، به سلولهای دهان و گلو آسیب می رسانند که منجر به تولید سلولهای سرطانی می شود. همیشه داشتن ویروس HPV به معنای ابتلا به سرطان نیست. ویروس در بیشتر افراد، ظرف مدت دو سال از بین می رود. زگیل روی زبان معمولاً نیازی به درمان ندارد. این نوع زگیل خود به خود رفع می شود، گرچه ممکن است سالها طول بکشد.

دفع ویروس hpv

در حالیکه عفونت HPV می تواند بدون هیچ عوارضی از بین رود، در صورت وجود علائم زیر به پزشک اطلاع دهید:


دکتر عباس انتظاری متخصص زگیل

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 5 تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریا یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من چند وقته متوجه یه سری زائده ها ته گلوم شدم.کمی سرکه سفید ریختم روش یکم سفید شد و بعد چند دیقه دوباره به رنگ عادی برگشت.میشه بگید شبیه زگیل دهانی هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی احتمال زگیل دهانی مطرح است

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر sara یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با عرض سلام و اخترام ،من در سال ٩٧ متوجه شدم hpv16 مبتلا شدم و دهانه رحمم برداشتم الان متوجه چند دانه ته زبونم شدم ميشه راهنمايي بفرماييد،اگر زكيل به كجا بايد مراجعه كنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   در موارد مشکوک تست HPV PCR توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر mari جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز.. من ۶ سال پیش ازمایش پاپ اسمیر برای زگیل تناسلی دادم و جواب مشخص شد که به نوع ۴۳ و۵۳ مبتلا شدم.. دکتر زنان معاینه کردن هیچ زگیلی ندیدن در تناسلیم ولی قرص ایمیوبِلِند خارجی برای من تجویز کردن و بعد سه ماه دوباره تست دادم و جواب منفی شد.. چند ماه پیشم باز تست hpv تایپینگ دادم منفی بود... من قبل عید کرونا گرفتم... الان حدود ۱۰ روزی هست متوجه زائده های گوشتی کوچکی روی ته زبانم وحلقم شدم که اولین باره میبینم وتوی حلقم حسشون میکنم... خیلی نگرانم از این بابت...لطفا راهنماییم کنید... من تقریبا دو ماه پیش حس کردم یهوویی گوشه ای از زبانم بی حس شد خوبخود بعد دوباره حسش اومد... چرا ایطور شدم؟ یعنی اینا خوده زگیل تناسلی هستن؟ چون من رابطه دهانی با همسرمم داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

   احتمال زگیل تناسلی زیاد نیست

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  ته حلقم یه دونه های صورتی هست بنظرتون زگیل هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش)

   علیک سلام

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من یه مدته سطح زبان دچار سوزش شده آیا امکانش هست دچار زگیل دهانی شدم هیچ زایده ای هم تو دهانم و رو زبونم نیست فقط زبانم دچار سوزش شدید شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   معمولا زگیل های دهانی سوزش یا درد ایجاد نمی کنند

   موفق

 • تصویر کاربر فروغ شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام.من کانسر سینه دارم ، تحت شیمی درمانی هستم.سه جلسه درمان شدم. کل دهنم زخمه ولی انتهای زبانم ضایعاتی هست که شبیه زگیله و خیلی نگرانم کرده.م
  اگه میشه‌ ررسی کنید که از عوارض شیمی درمانیه یا واقعا زگیل هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   ضایعات مورد اشاره در عکس ارسالی پرزهای چشایی طبیعی زبان است

   اصلا نگران این موضوع نباش

 • تصویر کاربر رسول سه شنبه ۳۰ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر برای زگیل تناسلی روی زبانم به متخصصی گوش حلق بینی مراجعه کنم یا دندانپزشکی اگه تو تبریز همکار خوب دارید لطفاً راهنمای فرماید
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۰ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   به نزدیکترین پزشک مراجعه کن

   موفق

 • تصویر کاربر سهیل یکشنبه ۲۸ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من زگیل تناسلی گرفتم و چون همسرم رابطه اورال داشته منم فکر میکنم زگیل دهانی گرفتم
  الان گلوم درد میکنه و گلوم التهاب داره
  با هر دفعه بوسیدن دانه های زیر زبانم بیشتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۸ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس های ارسالی بهتره در اولین فرصت برای نمونه برداری و درمان ضایعات به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۲ فروردین ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر
  من ۵ ماه باردار هستم متاسفانه در دو هفته اخیر متوجه زگیل تناسلی در اطراف واژن شدم و هم زگیل در قسمت دهانم شدم و نمی‌دونم آیا همون hpv هست یا نه
  با توجه به شرایطی که دارم الان باید چه کار کنم چون زگیل دهانی به شدت اذیتم می کنه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ فروردین ۱( 2 ماه پیش)

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است 

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۴ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من چند مدتی روی انگشت های پام زگیل زد بعد زیاد شد تا ۱ هفته پیش فریز کردم و هنوز چند جلسه مونده بعد زبان من همش سفید رنگ و با بوی بد دهان همراه امروز که دقت کردم ته زبان چند زگیل در اومده که با تحقیقات در اینترنت استرس دارم هیچ رابطه دهان و .... هم نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۴ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی به نفع زگیل دهانی دیده نمی شود

   ضایعات مورد اشاره پرزهای چشایی طبیعی زبان است

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

پرسش از دکتر