بهترین درمان زگیل روی زبان

بهترین درمان زگیل روی زبان

فهرست مطالب

زگیل روی زبان، برجستگی هایی به رنگ گوشت هستند که ممکن است ناشی از پاپیلوما ویروس انسانی (HPV) می باشند. آنها ممکن است روی قسمت های مختلف بدن، از جمله دست ها یا ناحیه تناسلی تشکیل شوند.

این زگیل ها می توانند از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا کنند. از آنجایی که ویروس ها ممکن از یک قسمت بدن به قسمت دیگری منتقل شوند، ممکن است روی زبان نیز ایجاد شوند. زگیل دهانی نیز یکی از شرایط شایع است. در ادامه مطلب، انواع زگیل زبان را توضیح خواهیم داد.

عکس زگیل روی زبان:

انواع زگیل روی زبان

انواع مختلفی از ویروس های  HPV می توانند موجب بروز زگیل های روی زبان شوندکه عبارتند از:

علل زگیل های روی زبان

در صورتی که شریک جنسی شما، زگیل تناسلی دارد، ممکن است این زگیل را از طریق رابطه ی جنسی دهانی به شما انتقال دهد. در اگر شریک جنسی شما HPV دهانی دارد، با بوسیدن “دهان باز” این ویروس به دهان شما منتقل می شود. اگر شما زگیلی را با دست لمس کنید و سپس آن قسمت از دست خود را در دهانتان بگذارید، ممکن است دچار زگیل های روی زبان شوید.

برای مثال، اگر شما، ناخنهایتان رو می جوید، می توانید ویروس زگیل را از انگشتهایتان به دهان خود منتقل کنید. عوامل خاصی، شما را در معرض خطر ابتلا به زگیل های روی زبان قرار می دهند. یکی از این عوامل، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می باشد، که مبارزه در برابر ویروسها را برای بدن شما سخت تر می کند. اگر شما یک بریدگی یا خراش داشته باشید، ویروس می تواند از طریق آن وارد پوست شود.

آیا زگیل زبان خطرناک است؟

زگیل روی زبان شما خطرناک نیست، اما بسیاری از مردم آن را ناراحت کننده و ناخوشایند می دانند. برخی از زگیل‌ های دهان ممکن است دردناک باشند، به‌ ویژه هنگام خوردن غذاهایی با بافت سخت و نوشیدن مایعاتی داغ همچون قهوه، چای یا سوپ

زگیل های روی زبان چگونه درمان می شوند؟

از بین بردن زگیل زبان یا ریشه کن شدن زگیل ها، گاهی اوقات بدون درمان، و خود به خود اتفاق می افتد، گرچه ممکن است بهبودی آنها ماهها و سالها طول بکشد. در حالیکه، زگیل های زبان معمولاً بدون خطر هستند، می توانند آزار دهنده نیز باشند. اندازه زگیل ها متفاوت است و گاهی اوقات ممکن است درد داشته باشند و حرف زدن و غذا خوردن را با مشکل مواجه کنند.

زمانیکه شما در حال انتظار برای از بین رفتن زگیل هستید، سعی کنید با آن قسمت از دهان خود که زگیل ندارد، غذا بخورید. این کار می تواند تحریک شدن زگیل را کاهش دهد و احتمال گاز گرفتن زگیل را نیز کمتر کند.شما همچنین می توانید با پزشک متخصص زگیل، در مورد انواع گزینه های درمانی برای زگیلی که بهبود پیدا نمی کند، صحبت کنید.

یکی از گزینه های درمان زگیل روی زبان، استفاده از لیزر co2 است. علاوه بر لیزر، گاهی از کرایوتراپی (فریزکردن) هم استفاده می شود. گزینه ی دیگر، الکتروجراحی است. این جراحی شامل استفاده از یک جریان الکتریکی قوی برای بریدن زگیل و از بین بردن سلولها یا بافت های غیر طبیعی می شود. با این حال درمان زگیل زبان با لیزر در یک جلسه و بدون خونریزی انجام می شود.

نکاتی در مورد زگیل های روی زبان

از آنجا که ویروس  HPV   – چه زگیل ها وجود داشته باشند و چه وجود نداشته باشند – می تواند از طریق تماس پوستی نزدیک منتقل شود، تنها راه مطمئن برای جلوگیری از انتقال زگیل و سایر عفونت های  HPV به شریک جنسی، خودداری کردن از هرگونه تماس صمیمی و جنسی است. گرچه، اغلب اوقات این امر واقع بینانه نیست، بنابراین مراجعه به پزشک اهمیت بیشتری پیدا می کند.

زگیل های زبان قابل سرایت هستند، بنابراین باید راههای محافظت از خود را یاد بگیرید. برای انجام این کار، باید ها و نباید های زیر را دنبال کنید:

برخی از افراد معتقدند که فقط در صورتی به ویروس  HPV مبتلا می شوند که شریک جنسی آنها علائم ظاهری (زگیل) داشته باشد. به خاطر داشته باشید که برخی از انواع ویروس  HPV زگیل ایجاد می کنند و برخی از دیگر انواع  HPV هیچگونه علائم ظاهری ندارند.

بدون وجود زگیل هم، امکان ابتلا به ویروس  HPV وجود دارد. HPV ممکن است در منی وجود داشته باشد، بنابراین در طول رابطه ی جنسی از کاندوم استفاده کنید.

آیا زگیل روی زبان می تواند علامت چیز دیگری باشد؟

البته. همه ی برجستگی های روی زبان، زگیل نیستند. احتمال دیگر بروز زخم کانکر می باشد که زخم بدون خطری است که می تواند روی زبان یا لثه ها ایجاد شود. ضایعات روی زبان همچنین ممکن است موارد زیر باشند:

 • ناشی از آسیب (فیبروم تروماتیک زبان)
 • برجستگی های کاذب (Lie Bumps)
 • یک کیست
 • مربوط به سفلیس

برای تشخیص هر گونه ضایعه ی غیر طبیعی در دهان خود، به یک دندانپزشک یا متخصص پوست مراجعه  کنید.

HPV مرتبط با سرطان دهان

HPV نوع 16 و 18، احتمال خطر سرطان را افزایش می دهند. بین این دو نوع ویروس HPV ، نوع 16 به سرطان حلق مربوط می شود. این سرطان در بافت گلو یا مری اتفاق می افتد. تنها یک درصد از افراد، به این نوع ویروس HPV مبتلا می شوند. سرطان های دهان ناشی از ویروس HPV، با سرطان ناشی سیگار کشیدن فرق دارند.

در سرطان مربوط به HPV، ویروس، سلولهای طبیعی را به سلولهای سرطانی تبدیل می کند. در سرطان ناشی از سیگار، مواد سرطان زای موجود در دود سیگار، به سلولهای دهان و گلو آسیب می رسانند که منجر به تولید سلولهای سرطانی می شود. همیشه داشتن ویروس HPV به معنای ابتلا به سرطان نیست. ویروس در بیشتر افراد، ظرف مدت دو سال از بین می رود. زگیل روی زبان معمولاً نیازی به درمان ندارد. این نوع زگیل خود به خود رفع می شود، گرچه ممکن است سالها طول بکشد.

در حالیکه عفونت HPV می تواند بدون هیچ عوارضی از بین رود، در صورت وجود علائم زیر به پزشک اطلاع دهید:

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید.  کلیه سوالات بعد از 15 آذرماه پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید کلیه سوالات بعد از 15 آذرماه پاسخ داده خواهند شد
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عرفان سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر من امروز متوجه زائده ای زیر زبانم شدم خیلی نگرانم طبق عکس فرستادم آیا زگیله؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چند روزه ته زبانم متوجه برجستگی های شدم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل دیده نمی شود 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۶ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  ته گلوم ی چیزی شبیه جوش درومده نگرانم ک زگیل نباشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۶ فروردین ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر تينا سه شنبه ۱۵ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  من ٥ تا تيپ ٥٦ و٦٦ و٣١و ٣٥و ١٨ را واژينال دارم و زگيل دهانى تيپ٦٦ اين ها كشنده هستند؟ و اين كه چه كارى بايد انجام بدم ،؟ الان روى ناحيه فرج دونه هاى ريزى زده و داره بزرگتر مىشه بايد چه كاركنم،؟ ايا مشروب براى زگيل دهانى و واژينال بد است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۵ فروردین ۲( 5 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر Sahel دوشنبه ۱۴ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من دوسال مشکل hpvدارم الان هم کرونا گرفتم هم زگیل داخل دهانم ایجاد شده باید به کدوم پزشک مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۴ فروردین ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   به نزدیکترین پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  من حدود یک سال است که روی نوک زبانم یه زگیل زده ولی هیچ گونه رابطه دهانی نداشته ام، میخواستم بدونم دلیلش چیه؟ و چطور درمانش کنم؟ تصویرش رو براتون فرستادم
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱( 6 ماه پیش)

   علیک سلام

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر الف چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام من یک سری برجستگی های ریز روی زبانم احساس میکنم که درد داره
  ممنون میشم لطف کنید بگید ایا زیگیل تناسلی هستش یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی دیده نمی شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۵ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام چند وقت پیش زخمی مانند آفت دهان در پایین زبانم در آمد خودش متورم دردناک شد خونریزی کرد و پس از آن به مرور از درد و حجمش داشت کاسته میشد اما در این مرحله که در عکس مشاهده میکنید باقی ماند ، این زائده چیست و از چه دارو یا روش درمانی باید استفاده کرد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ اسفند ۱( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای نمونه برداری از ضایعه به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Dj دوشنبه ۱۵ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اینا آیا زیگیل هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ اسفند ۱( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی از زگیل دیده نمی شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر z چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  اقای دکتر من یه نوع وسواس زگیل دارم چندروز داخل دهانم گونه یک طرفم ی ذره زبونمو زدنی حس میکنم برجسته شده انقد دس زدم زخمی مانند شده شکلش زیاد ب زگیل نمیخوره کلا اصلا برجسته نیست نگاه میکنم نقطه مقابل این قسمت هم اونجوریه حس میکنم طبیعیه من دستک کاری کردم میشه راهنمایی کنید ی جوش رو لب هست ک دقیقا بعداصلاح ایجاد شده با اینکه باراولم نیس ولی همش ب زگیل فک میکنم توروخدا اقای دکتر کمک کنید بهم مجردم تست هم نمیتونم بدم قبلاهم ضایعه واژن داشتم مثل پرز حوله چندتا دکتررفتم گفتن زگیل نیست شماهم گفتین وستیبولارهس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی از زگیل دیده نمی شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

پرسش از دکتر