سیرنگوما چه بیماری است؟

سیرنگوما چه بیماری است؟

فهرست مطالب

سیرنگوما، ضایعات پوستی یا چربی های سفید رنگ، در اطراف پلک می باشند. این ضایعات، گاهی اوقات در اطراف ناحیه تناسلی نیز ظاهر می شوند. انواع مخرب سیرنگوما ممکن است روی نواحی قفسه سینه، گردن و شکم ایجاد شود. درمان سیرنگوما نسبتاً آسان است اما اغلب اوقات پس از درمان، مجدداً عود می کند.

سیرنگوما کدام قسمت پوست به وجود می آید؟

کلمه ی “سیرنگوما” از کلمه ی  syrinx، واژه ی یونانی “لوله” گرفته شده است. سیرنگوماها ضایعات خوش خیم غدد عروقی هستند. این ضایعات در لایه های میانی یا عمیق (درمال) پوست ظاهر می شوند.

سیرنگوما

سیرنگوما شبیه به چه چیزی است؟

سیرنگوما، دانه های ریز هم رنگ پوست هستند که اندازه ی آنها ممکن است از 1 تا 3 میلیمتر متغیر باشد. در افراد رنگین پوست (پوست رنگی یا تیره)، این دانه ها ممکن است زرد رنگ باشند. سیرنگوما در زنان شایع تر است و اغلب در دوران بلوغ یا پس از آن ظاهر می شود. رایج ترین مکان برای بروز سیرنگوما، اطراف چشم می باشد. در انواع تخریبگر سیرنگوما، نواحی بالا تنه، قفسه سینه و شکم درگیر می شوند. بیشتر موارد سیرنگوما، علائمی ندارند. برخی از افراد ممکن است خارش به همراه تعریق را تجربه کنند. سیرنگوما در آسیایی ها و افرادی با پوست تیره شایع تر است.

چه مشکلات دیگری همراه با این بیماری رخ می دهد؟

موارد ارثی معمولاً پیش از  بلوغ رخ می دهند. انواع مخرب سیرنگوما در سندرم داون گزارش شده اند. سیرنگوما همچنین می تواند  با شرایط نادر ژنتیکی دیگری همچون سندرم بروک-اسپیگلر همراه باشد.

سیرنگوما چگونه تشخیص داده می شود؟

بیشتر موارد سیرنگوما را می توان از طریق ظاهر آنها تشخیص داد. برای رد کردن انواع مشابه تومورهایی همچون تریکواپیتلیوما، تریکودیسکوما، فیبروفولیکولوماس و سرطان های سلول پایه و میلیا، ممکن است به نمونه برداری نیاز باشد.

درمان سیرنگوما به چه صورت است؟

ضایعات سیرنگوما خوش خیم هستند و نیازی به درمان ندارند. گرچه، در صورتی که تغییر شکل دهند، ممکن است نیاز به درمان داشته باشند. هدف از درمان سیرنگوما، کاهش اثر ظاهری ضایعه، به جای از بین بردن کامل آن می باشد. این کار احتمال بروز اُسکار را کاهش می دهد. به منظور انجام این کار، قسمت بالایی سیرنگوما تحت درمان قرار می گیرد و اندازه ی آن کاهش پیدا می کند. اگر سوزاندن کامل یا از بین بردن بافت، به طور عمیق انجام شود، ممکن است اثر آن باقی بماند. اخیراً، لیزرهای فرکشنال معرفی شده اند که درمان نقاط عمیق تر سیرنگوما را، بدون به جا گذاشتن اثری انجام می دهند.

سیرنگوما چگونه درمان می شود؟

افرادی با پوست تیره تر، بیشتر در معرض بروز اُسکار قرار دارند. عاقلانه ترین کار این است که در ابتدا درمان، به صورت آزمایشی روی ناحیه ی کوچکی از پوست انجام شود. اگر این کار موفقیت آمیز بود و هیچ عوارض یا اُسکاری ایجاد نشد، سپس درمان در یک ناحیه ی وسیعتر انجام شود. پس از هر نوع درمان، سیرنگوما می تواند مجدداً ظاهر شود، چرا که آنها درون لایه های عمیق تر پوست (درمیس) نفوذ می کنند.

درمان های مخصوص

لیزردرمانی

دستگاه های ابلیتیو فرکشنال یا ابلیتیو کامل مانند لیزر دی اکسید کربن و لیزر اربیوم، معمولاً بیشترین استفاده را دارند. برای انواع پوستهای تیره تر، لیزر ابریوم ترجیح داده می شود. متخصصان پوست ممکن است درمان لیزر ابلیتو کامل را با لیزر درمانی فرکشنال ترکیب کنند. دوران بهبودی ممکن است از 5 تا 14 روز طول بکشد. در پوست های تیره تر، ممکن است هایپر (افزایش رنگدانه) یا هیپوپیگمنتیشن (از دست دادن رنگدانه) موقتی رخ دهد که می تواند چند ماه طول بکشد.

در صورتی که لیزردرمانی فرکشنال، به تنهایی انجام شود و با لیزر ابلیتیو کامل ترکیب نشود، برای دستیابی به بهترین نتایج، چندین درمان ممکن است انجام شود. لیزر فرکشنال گاهی اوقات در کل ناحیه اطراف چشم استفاده می شود.

بُرش

برای دانه های چربی متمرکز شده در یک ناحیه کوچک، برش ناحیه (برداشتن با جراحی) می تواند یک روش عالی برای درمان محسوب شود. در افرادی با پوست روشن، برش با قیچی می تواند برای ضایعات برجسته مؤثر باشد. گرچه، در پوست های تیره تر، برش با جراحی توصیه نمی شود، چرا که تغییرات رنگدانه در پوست رخ می دهد و برطرف کردن آن ماهها طول می کشد.

عوارض

عود کردن مجدد، اسکار هایپرتروفیک (ضخیم) یا آتروفیک (فرورفته) و رنگدانه سازی بیش از حد (ظاهر بسیار تیره یا بسیار کم رنگ) از عوارض غیر معمول این بیماری هستند.

سیرنگوما

پس از درمان چه اتفاقی می افتد؟

درمان معمولاً موفقیت آمیز است. گرچه، احتمال عود مجدد این ضایعات بسیار زیاد است و ممکن است به مراقبت های پس از درمان نیاز باشد. سرینگوماهای عود کننده را دوباره باید بطور ایمن درمان کرد.


دکتر عباس انتظاری 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

پرسش از دکتر