علائم اولیه زگیل تناسلی

علائم اولیه زگیل تناسلی

فهرست مطالب

زگیل های تناسلی معمولا برآمدگی هایی کوچک و به رنگ بدن هستند، که به صورت دسته ای در اطراف ناحیه تناسلی ایجاد می شوند. این زگیل ها اغلب نرم بوده، می توانند صاف یا برجسته باشند و به تنهایی علامت ابتلا به عفونت زگیل تناسلی هستند و چندین هفته یا چندین ماه پس از ابتلا به عفونت پدیدار می شوند. بهترین راه جهت اجتناب از زگیل های تناسلی، خودداری از رابطه جنسی محافظت نشده و حفظ سلامت شخصی است. بدن می تواند به تنهایی با این ویروس مقابله کند.

تمامی برآمدگی های تناسلی، زگیل نیستند. با این حال، در صورت تصور بر ابتلای خود، باید جهت دریافت تشخیص و درمان مناسب به پزشک مراجعه شود. زگیل های تناسلی شکل و اندازه های متفاوتی دارند. با این که علائم اولیه زگیل تناسلی قابل شناسایی هستند اما بهترین اقدام مراجعه به پزشک متخصص است.

زگیل تناسلی در افراد

تشخیص ابتلا به زگیل های تناسلی

علائم اولیه زگیل تناسلی، زائده هایی هستند که در این ناحیه بروز می دهند. این زوائد گاهی اوقات در داخل اندام تناسلی بوده و شناسایی آن ها دشوار است. افراد باید جهت کسب اطمینان از عدم رشد و انتشار زگیل ها، نسبت به تشخیص و درمان زود هنگام این موارد اقدام کنند.

زنان باید در داخل و اطراف فرج یا کشاله ران به دنبال این زگیل ها باشند. مردان نیز باید آلت تناسلی، کیسه بیضه، کشاله ران و ران ها را از نظر ابتلا به زگیل بررسی کنند.

علائم اولیه زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی دارای اندازه و شکل های متفاوتی بوده اما علائم رایج آن ها شامل موارد زیر می شوند:

برآمدگی های کوچک (2 تا 3 میلی متر) که به رنگ پوست بوده، به صورت دسته ای بروز داده و شکلی همچون گل کلم دارند. برخی افراد تنها به یک یا دو زگیل ابتلا می یابند. هنگامی که این زائده ها به صورت مستقیم بر روی ناحیه تناسلی بروز دهند، معمولا نرم بوده و ممکن است صاف یا برجسته باشند. زگیل های تناسلی، اغلب اوقات در نواحی مرطوب بروز داده و سبب درد یا ناراحتی نمی شوند. در موارد نادر، زگیل ها مخصوصا در صورت خاراندن می توانند به خارش، درد یا خونریزی دچار شوند.

با در نظر گرفتن علائم اولیه زگیل های تناسلی، باید دانست که این زوائد می توانند چندین هفته یا چندین ماه پس از ابتلا به عفونت بروز دهند. زنانی که به تازگی رابطه جنسی محافظت نشده داشته و به دنبال علائم اولیه زگیل های تناسلی هستند، باید خود را به صورت متداول بررسی کنند. تمامی برآمدگی های ناحیه جنسی، نشانه ابتلا به زگیل های تناسلی نیستند. این برآمدگی ها می توانند نشانه بیماری هایی دیگری همچون سیفلیس، هموروئید یا پاپول باشند. در صورت شک بر ابتلای خود باید به پزشک مراجعه شود.

اقدامات لازم در صورت مشاهده علائم اولیه زگیل تناسلی

در صورت مشاهده علائم اولیه زگیل های تناسلی باید بلافاصله درمان خود را شروع کرد. پماد های موضعی همچون وارتیکون، کوندیلاین و آلدارا می توانند به رهایی از زگیل ها کمک کنند. دیگر درمان های زگیل ها شامل طیف وسیعی از فرایند های جراحی و شیمیایی می شوند.

این درمان ها با این که زگیل ها را از بین می برند اما در درمان ویروس ناتوان هستند. در صورت ابتلای فرد یا شریک جنسی او، انجام آزمایش ابتلا به دیگر عفونت های منتقل شونده جنسی برای هر دو نفر الزامی است. سوزاک، کلامیدیا، سیفلیس و ویروس ایدز از جمله این موارد هستند.

پیشگیری از ابتلا به عفونت ها یا طغیان آن ها

بدن توانایی مقابله با ویروس را داشته و بیمارانی که در سنین 20 سالگی یا اوایل 30 سالگی قرار دارند، با احتمال بیشتری نسبت به افراد بالای 30 سال از ویروس رهایی می یابند. در صورت آگاهی از ابتلا به ویروس، باید جهت ارتقا سیستم ایمنی خود تلاش کرد. زگیل های تناسلی دقیقا در هنگام ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن بروز می دهند. افرادی که تحت شیمی درمانی بوده یا از یک بیماری خاص همچون دیابت رنج می برند، باید بیش از دیگران مراقب سلامت خود باشند.

در صورت ابتلا به ویروس، داشتن یک سبک زندگی ناسالم خطر بروز زگیل های تناسلی را بیشتر می کند. مبتلایان باید از مصرف سیگار، نوشیدن بیش از حد الکل و استرس دوری کنند. با این که شیوع ویروس در مردان و زنان یکسان است اما مردان کمتر علائم بیماری را نشان می دهند. بهترین راه مقابله با پایدار شدن زگیل های تناسلی پیشگیری است. استفاده از کاندوم و انجام بررسی های دوره ای در مطب پزشک، از بهترین نمونه های این پیشگیری است. افرادی که تمایلی به استفاده از کاندوم نداشته و هر ساله با شرکای جنسی متعددی رابطه برقرار می کنند، بیش از دیگران مستعد ابتلا به زگیل های تناسلی هستند.

استفاده از کاندوم

تفاوت زگیل های تناسلی با دیگر انواع زگیل ها

هر دوی این زگیل ها با یکدیگر شباهت داشته اما یکسان نیستند. تمامی انواع زگیل ها هنگامی بروز می دهند که ویروس پاپیلومای انسانی لایه بیرونی پوست را به خود مبتلا کرده و سبب رشد سریع آن می شود. این زگیل ها معمولا قابل انتقال نبوده اما در صورت وجود برش های پوستی می توانند به دیگر نواحی بدن انتشار یابند. زگیل ها از طریق تماس پوستی مستقیم منتقل می شوند. ویروس پاپیلومای انسانی انواع مختلفی دارد.

ویروس های عامل زگیل های تناسلی (6 و 11) با ویروس های عامل دیگر زگیل های بدن تفاوت دارند. زگیل های رایج پوستی و تناسلی، ارتباطی با خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم ندارند. گروه کوچکی از ویروس های پاپیلومای انسانی با بروز سرطان دهانه رحم ارتباط داشته اما توانایی ایجاد زگیل های تناسلی را ندارند.

تمامی ضایعات پوستی زگیل نبوده و ناحیه تناسلی می تواند به انواع مختلفی از زگیل ها، برآمدگی ها یا جوش ها ابتلا یابد. یافتن یک زائده پوستی در این ناحیه الزاما نگران کننده نیست. در صورت شک یا نگرانی در این باره باید این ضایعات را به پزشک یا پرستار نشان داد.

در پایین مروری اجمالی از انواع نشان ها و برآمدگی های ناحیه تناسلی آورده شده است:

زگیل های تناسلی

برآمدگی هایی کوچک، گوشتی و به رنگ پوست هستند که گاهی اوقات به شکل گل کلم بر روی سطح پوست بروز می دهند. زگیل های تناسلی در اثر ابتلا به انواع 6 و 11 ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می آیند. این زوائد پوستی به شدت واگیر دار بوده و از طریق تماس جنسی منتقل می شوند. زگیل تناسلی، رایج ترین عفونت منتقل شونده جنسی در جهان است که البته چندان خطرناک نیست.

با این که هیچ درمانی برای از بین بردن ویروس زگیل تناسلی وجود ندارد اما زگیل ها می توانند با استفاده از پماد ها، جراحی یا انجماد از بین روند. گاهی اوقات، ویروس به صورت خود به خود از بدن خارج می شود.

زگیل دست

هرپس تناسلی

ضایعات ناشی از هرپس، تاول ها یا زخم هایی قرمز، دردناک و خارش دار هستند. این زخم ها در اثر ابتلا به ویروس هرپس سیمپلکس به وجود آمده و از طریق رابطه جنسی نیز به دیگران انتقال می یابند. هیچ درمانی برای هرپس وجود ندارد اما با مصرف برخی دارو ها می توان از طغیان عفونت پیشگیری کرده یا تعداد دفعات آن را کاهش داد.

مو های زیر پوستی ناحیه شرمگاهی

این موارد به صورت جوش هایی قرمز و دردناک در اطراف فولیکول های مو پدیدار می شوند. مو های زیر پوستی هنگامی بروز می دهند که مو ها در جهت نادرست شروع به رشد می کنند. این جوش ها اغلب در افرادی پدیدار می شوند که مو های ناحیه شرمگاهی را با تیغ اصلاح می کنند. در صورت تحریک پذیری پوست یا ابتلا به عفونت در این ناحیه، باید از اصلاح با تیغ اجتناب و به پزشک مراجعه کرد.

جوش ها

بروز جوش در ناحیه تناسلی کاملا رایج بوده و برخی اوقات در اثر چرخه قاعدگی یا نوسانات هورمونی به وجود می آِیند. افراد باید از لمس کردن یا ترکاندن آن ها خودداری کنند.

جهت رفع و پیشگیری از بروز آن ها باید ناحیه تناسلی را تمیز نگه داشته، به طور متداول با آب گرم حمام کرده و برای مدتی از تیغ کشیدن یا اپیلاسیون خودداری کرد.

تگ های پوستی

تگ های پوستی همچون زگیل های تناسلی برآمدگی هایی کوچک و گوشتی هستند. برخلاف زگیل های تناسلی، تگ های پوستی برآمدگی هایی هستند که با یک ساقه نازک به پوست اتصال دارند. تگ های پوستی قطعاتی کاملا بی خطر از پوست بوده و معمولا در اثر اصطکاک یا مالش به وجود می آیند.

درمان های بدون نسخه متعددی برای رفع تگ های پوستی وجود دارند که روغن درخت چای از جمله آن ها به شمار می رود.

تگ های پوستی

خال ها

خال ها نیز همچون زگیل ها بوده اما ظاهری قرینه و حدودی بسیار مشخص دارند. خال ها به طور طبیعی در سر تا سر بدن بروز داده اما در موارد نادر می توانند سرطانی شوند. در صورت مشاهده هر گونه تغییر در این خال ها باید به پزشک مراجعه کرد. خال ها تا زمانی که آزار دهنده یا سرطانی نشده اند، نیازی به درمان ندارند.

علائم همراه با زگیل های تناسلی

علاوه بر علائم ذکر شده در بالا، موارد زیر نیز می توانند بروز دهند:

 • خارش یا التهاب
 • خونریزی در اثر التهاب، تحریک پذیری یا خاراندن زگیل
 • اختلال در جریان ادرار (در صورت بروز در داخل یا نزدیکی میزراه)

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 5 تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مونا جمعه ۲۸ مرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخير
  زوائدي كه در ورودي واژن و زير واژن هستند، پاپيلوماتوز هستند يا زيگيل يا چيز ديگه اي اند؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ مرداد ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس های ارسالی بهتره یک ارزیابی دقیقتر و تست HPV PCR برات انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر واحد جمعه ۲۸ مرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترعزیرخسته نباشیدعدرخواهی میکنم من حدودهفت هشت ماه پیش سرکلاهک الت تناسلیم جوش زده بودکندمش الان جاش احساس میکنم قرمزشده ویکم بزرگترچی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ مرداد ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  آیا این ویروس قابل درمان هست داروی خاصی داره یا اینکه فقط کرایو واینکه این ضایعات از بین رفت یعنی و دیگر رشد نکرد از بین رفته
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱( 1 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۳ مرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  بدنم پر شده از این زگیل ها
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳ مرداد ۱( 2 ماه پیش)

   علیک سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۳ مرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر
  جناب دوکتور من ۲ ماه شد که قسمت ختنه گاه آلت تناسلی قرمزی پیدا شده که در اویل سوزش نداشت اما بعد پماد استفاده کردم به اسم هیدروکورتیزون که دوکتور توصیه کرد اما بعد اون کم کم سوزش پیدا کرد حال یه خورده سوزش آرام شده اما کمی خشکی پیدا کرده و آقایی دوکتور من در خودی پوست ختنه گاه خود به مقدار برآمده گی های دارم که به خورده فکرم رو درگیری کرده که زگیل نباشه چون تقریبا از زمانی که یادم میاد است شاید ۵ یا ۶ سال پیش شاید هم زیادتر اما نه سوزش نه خونریزی هیچ چیزی نداشته سنم هم ۲۱ است اگر لطف کنید پاسخ بدهید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳ مرداد ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۶ تیر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من دوهفته است روی التم یه عدد دونه ریز مثل جوش میلینم.کاملا به رنگ پوست التم الانم ریزتر شده.ممکنه زگیل باشه.در ضمن من رفتغر پرخطر نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ تیر ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس ارسال شود

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۹ فروردین ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من حدود ۹ ماه پیش چند تا زائده کوچیک دیدم رو التم.هیچ رابطه جنسی نداشتم.نمونه برداری کردم.می خواستم این گژارشو ببینین و نظر خودتونو بگین.که ایا مشکلی وجود داره یه خیر و طبیعیه؟
  و اینکه با نمونه برداری مشخص نمیشه که زگیل تناسلی هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۹ فروردین ۱( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره تست HPV PCR برات انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۲ فروردین ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین عیدتونم مبارک جسارتا من به احتمال ۹۰‌درصد وتشخیص یه‌دکتر پوست به زگیل تناسلی مبتلا شدم ولی آقای دکتر من نمیدونم چرا شک دارم که‌نکنه زگیل نباشه اخه همون دکتر تا حالا‌ ۳ جلسه زگیلایتناسلیمو فریزکرده ولی طبق معمول باز دوهفته الی سه هفته ی دیگه در اومدن یکی دوبارم دقت‌کردم روم سیاه اونروز که خودارضایی میکنم مالش میدم فردای مالش درمیان اوایل ۳ تا بودن کنار هم ولی بزرگ بودن‌الان هم همون ۳ تا هستن کنار هم ولی کوچیک تر شدن دو سه روز بعدش هم از بین میرن من دیگه کم مونده خودمو خلاص کنم به خدا دیگه حوصلم نمیکشه شما لطف کن یه‌نگاه به عکسش بنداز یه نظری پیشنهادی راهنمایی بکن عکسشو فرستادم تورو خدا تواویلن فرصت جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۲ فروردین ۱( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی بسیار ناچیز است

   در موارد مشکوک تست HPV PCR توصیه می شود

   موفق

    

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام ممکن این زگیل تناسلی باشه کلا یدونه هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 7 ماه پیش)

   سلام

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

 • تصویر کاربر نیلی دوشنبه ۲۰ دی ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام 25سالمه و متاهلم و یکبار هم زایمان داشتم و‌ اونم سزارین بوده.هفته قبل احساس کردم کنار مقعدم یه برجستگی هستش و خودمو نگاه کردم شبیه به ورم کوچیک بود و رنگش تقریبا صورتی بود الان با گذشت چند روز بزرگتر شده و من خیلی میترسم زگیل باشه و اینکه من بجز همسرم با هیچکس رابطه جنسی نداشتم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ دی ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

پرسش از دکتر