عفونت غیرجنسی ویروس پاپیلومای انسانی چیست؟

عفونت غیرجنسی ویروس پاپیلومای انسانی چیست؟

فهرست مطالب

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک ویروس کوچک DNA دار و دو رشته ای است که بر اساس توالی ژنوم، به بیش از 200 نوع طبقه بندی می گردد. هرکدام از انواع این ویروس، سبب عفونت زایی در ناحیه آناتومیکی و ایجاد مورفولوژی بالینی خاصی می گردد.

عفونت HPV می تواند از طریق رابطه جنسی یا غیر جنسی منتقل شود. در این مقاله به بررسی عفونت غیر جنسی ویروس پاپیلومای انسانی می پردازیم. انتقال HPV غیر جنسی، از طریق تماس مستقیم پوست آلوده یا تکه های آن با زخم های پوستی یا بخش هایی از پوست که دائما مرطوب هستند، رخ می دهد.

عفونت غیرجنسی ویروس پاپیلومای انسانی

چه کسانی به عفونت غیرجنسی ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا می شوند؟

ابتلا به عفونت غیرجنسی ویروس پاپیلومای انسانی، در موارد زیر رایج است:

  • کودکان و بزرگسالان جوان
  • کارگرانی که با گوشت، مرغ و ماهی سر و کار دارند، این عارضه، که “زگیل قصابی” نیز نام دارد، توسط HPV7 ایجاد می گردد.

ابتلای گسترده و مداوم به عفونت HPV در موارد زیر مشاهده می شود:

  1. سرکوب سیستم ایمنی، مانند افراد مبتلا به عفونت ویروس نقص ایمنی اکتسابی (HIV) همراه با سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) و افرادی که با انجام پیوند اعضا، برای مدت طولانی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند.
  2. درماتیت آتوپیک.

چه عواملی باعث ابتلا به عفونت غیر جنسی ویروس پاپیلومای انسانی می شوند؟

عفونت پوستی بیشتر با انواع 1، 2، 3، 4، 7 و 10 از ویروس HPV ایجاد می گردد و سبب بروز زگیل هایی عادی، صاف، و زگیل کف پا می شود.

HPV غیر جنسی، گاهی اوقات می تواند بر پوست ناحیه تناسلی نیز تأثیر بگذارد. برای مثال، در موارد زیر انتقال صورت می گیرد:

ویژگی های بالینی عفونت غیرجنسی ویروس پاپیلومای انسانی

عفونت HPV می تواند سبب ایجاد ضایعه بالینی (زگیل)، در پوست شود. در عفونت تحت بالینی (ساب کلینیکال) یا نهفته، پوست آلوده به HPV، ظاهری طبیعی دارد. با توجه به اینکه ایجاد زگیل، حدود یک سال پس از انجام پیوند عضو یا تزریق بافت زگیل، برای بررسی عفونت زایی آن در پژوهش های اخیر رخ می دهد، دوره نهفتگی این ویروس می تواند تا 12 ماه طول بکشد.

تظاهرات بالینی HPV غیرجنسی، از نظر محل آناتومیکی و مورفولوژی ضایعه قابل طبقه بندی اند. زگیل ها ممکن است منفرد یا چندگانه باشند و اغلب به صورت خوشه ای یا در خطوط ناشی از تلقیح خودکار ایجاد می شوند.

عفونت غیرجنسی ویروس پاپیلومای انسانی چه عوارضی دارد؟

HPV غیرجنسی ممکن است باعث بروز موارد زیر شود:

✔️ نگرانی های ظاهری

✔️ ناراحتی، به ویژه از زگیل های موجود در نقاط تحت فشار کف پا

✔️ پیامدهای اجتماعی مانند تمسخر در مدرسه یا محرومیت از ورزش

✔️ انتشار به سایر نقاط بدن، به ویژه در افرادی که سیستم ایمنی سرکوب شده دارند یا به درماتیت آتوپیک مبتلا هستند

✔️ ایجاد بدخیمی در Epidermodysplasia verruciformis.

Epidermodysplasia verruciformis چیست؟

Epidermodysplasia verruciformis یک اختلال اتوزومال مغلوب و نادر است که با افزایش حساسیت به انواع خاصی از HPV، به ویژه انواع 5 و 8، منجر به بروز زودرس ضایعات چند شکلی، مسطح و منتشری می شود که شبیه پیتیریازیس ورسیکالر یا زگیل های مسطح می باشند.

Epidermodysplasia verruciformis خطر ابتلا به سرطان در سلول های سنگفرشی پوست (SCC)، که با HPV مرتبط است، را افزایش می دهد. درموارد اندکی، ضایعات متعدد HPV و مشابه Epidermodysplasia verruciformis، ممکن است در بیمارانی که سیستم ایمنی سرکوب شده دارند و به عفونت HIV مبتلا هستند یا پیوند عضو انجام داده اند، ظاهر شوند.

Epidermodysplasia verruciformis

عفونت غیرجنسی ویروس پاپیلومای انسانی چگونه تشخیص داده می شود؟

زگیل های مرتبط با HPV معمولاً در معاینه تشخیص داده می شوند. درموسکوپی می تواند ساختارهای گِرد کراتینی و مویرگ های تحت فشار یا مویرگ هایی که دچار ترومبوز شده اند را نشان دهد که به ترتیب به صورت نقاط قرمز یا سیاه دیده می شوند.

ممکن است بیوپسی پوست نیز مورد نیاز باشد، مثلا در افراد دریافت کننده پیوند عضو که دچار ضایعه کراتوتیک مشکوک به SCC شده اند، این زگیل ها ویژگی های مشخص در بافت شناسی دارند.

تشخیص افتراقی عفونت های غیرجنسی ویروس پاپیلومای انسانی چگونه است؟

ضایعات ویروس پاپیلومای انسانی غیرجنسی، ممکن است شبیه موارد زیر باشد:

  • پلاک پوستی (acrochordon)
  • کراتوز سبورئیک
  • میخچه و پینه.

درمان عفونت غیرجنسی ویروس پاپیلومای انسانی چگونه است؟

درمان تظاهرات پوستی عفونت های HPV می تواند چالش برانگیز باشد. از آنجایی که در کودکان، زگیل ها ممکن است به طور خود به خود از بین بروند، بهتر است مدتی منتظر بمانید تا روند بهبودی مشخص گردد. درمان های زیادی برای زگیل های پوستی پیشنهاد شده است، ولی اکثر آن ها کارآزمایی های بالینی کافی برای اثبات اثر بخشی خود ندارد.

خط اول درمان، شامل رنگ ها و خمیرهای زگیل، حاوی اسید سالیسیلیک، پودوفیلین و سایر مواد تشکیل دهنده است که بدون نسخه نیز قابل تهیه می باشند. یک متخصص می تواند از غلظت های بالاتر این رنگ ها استفاده نماید.

این روش باید چندین بار در فواصل مکرر، بلافاصله پس از لایه برداری سطحی و قبل از اینکه زگیل فرصت رشد مجدد پیدا کند، انجام شود. با این حال، کرایوتراپی، علی رغم اثر بخش بودن، دردناک است و سبب ایجاد تاول می گردد. انجام کرایوتراپی با برف دی اکسید کربن، عموما درمان مناسبی برای زگیل نیست و تنها درمان با قوطی های اسپری، می تواند دمایی مشابه ایجاد نماید.

سایر درمان ها عبارتند از:

  • کرم Imiquimod
  • ایمونوتراپی تماسی
  • تزریق بلومایسین درون ضایعه
درمان عفونت غیرجنسی ویروس پاپیلومای انسانی چگونه است؟

درمان باید مناطقی از پوست معمولی، که احتمالاً ویروس قبلاً در آن گسترش یافته است را در بر بگیرد. عود مجدد زگیل، به صورت نعل اسبی و حلقه ای، در اطراف محل درمان شایع است.

HPV مسری می باشد، بنابراین برای به حداقل رساندن شیوع آن باید اقدامات منطقی انجام گیرد.

▪️ از دستکاری عمدی و غیر ضروری زگیل های خود یا دیگران خودداری کنید.

▪️ ابزار هایی که روی زگیل استفاده می شوند، مانند سوهان ناخن، را به اشتراک نگذارید.

▪️ از اصلاح موها در نواحی که زگیل وجود دارد، به ویژه در ناحیه ریش، خودداری کنید.

▪️ در مکان های عمومی مانند حمام عمومی، از کفش استفاده نمایید.

پیامد ابتلا به عفونت غیرجنسی ویروسی پاپیلومای انسانی چیست؟

زگیل های پوستی ناشی از HPV غیر جنسی، در اکثر کودکان طی دو سال به صورت خود به خود برطرف می شوند. از بین رفتن زگیل در بزرگسالان کندتر رخ می دهد و ممکن است چندین سال طول بکشد. از آنجایی که فرد ممکن است همچنان به عفونت تحت بالینی یا نهفته مبتلا باشد، عود مجدد این عارضه در نواحی مجاور زگیل، بعد از درمان شایع است.

با این حال، هنگامی که ایمنی برای یکی از انواع ویروس HPV ایجاد گردد، ابتلای مجدد به آن نوع خاص، بعید است.

انواع زگیل ها

◾زگیل های ویروسی معمولی (verruca vulgaris) بر پوست کراتینه شده به ویژه دست ها، پاها و زانوها تأثیر می گذارند و به شکل پاپول ها و ندول های گنبدی شکل، با محدوده مشخص، هیپرکراتوتیک و برآمده هستند. زگیل های معمولی غالبا علامتی ندارند اما به راحتی آسیب می بینند و باعث ایجاد درد می شوند.

انواع زگیل ها

◾زگیل پلنتار (verruca plantaris) بر کف پا اثر می گذارد. زگیل کف پا برخلاف درماتوگلیفیک های برجسته در میخچه، سبب ضخیم شدن و از بین رفتن خطوط سلولی سطحی (درماتوگلیفیک) می گردد. از بین رفتن این سلول ها، با ایجاد نقاط خونریزی متعدد از مویرگ های پاپیلر گشاد شده یا نقاط سیاه ناشی از مویرگ هایی که دچار ترومبوز شده اند، همراه است.

این وضعیت در مورد میخچه دیده نمی شود. زگیل های کف پا به فشار جانبی حساس هستند و به فشار مستقیم و معمولی حساس نیستند.. این نوع از زگیل می تواند در هر نقطه ای از کف پا به وجود بیاید اما میخچه تنها در محل های تحت فشار ایجاد می گردد.

◾زگیل های موزاییکی، نوعی از زگیل هستند که در کف پای عرق کرده ایجاد می شوند.

◾زگیل های تخت (verruca plana)، پاپول های کوچک، رنگی و تخت با سایز کمتر از 5 میلی متر در صورت هستند که از طریق اصلاح پخش می گردند.

◾زگیل های ناخن و اطراف آن می توانند بر ناخن تأثیر بگذارند. ایجاد زگیل زیر لبه آزاد ناخن، احتمالاً ناشی از برداشتن یا خاراندن زگیل در جای دیگری از بدن است.

◾زگیل های رشته ای، دارای قاعده باریک و زوائد کراتوتیک بلند هستند. این زگیل ها معمولاً در صورت دیده می شوند.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 5 تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

پرسش از دکتر