متخصص زگیل دهانی

متخصص زگیل دهانی

فهرست مطالب

ظاهر شدن زگیل در هر نقطه از بدن می تواند یک تجربه ی ناخوشایند باشد، اما بسیاری از افراد به طور ویژه از تشکیل زگیل در دهان خود احساس ناراحتی می کنند. زگیل های زبان یا هر نقطه از دهان، شایع نیستند، اما گاهی اوقات زمانی که ظاهر می شوند، مشخص نیست چگونه ایجاد شده اند. پس بهتر است برای تشخیص درست به متخصص زگیل دهانی مراجعه کنید.

متخصص زگیل

زگیل معمولی

HPV، ویروسی با DNA دو رشته ای است که بیش از 100 سویه مختلف دارد و عامل تشکیل زگیل می باشد. زگیل وروکا ولگاریس یا زگیل معمولی، اغلب اوقات روی دستها، انگشتان، زانو ها و آرنج ها ظاهر می شود. یک بریدگی کوچک در پوست، به ویروس اجازه وارد شدن می دهد و با تراشیدن مو، خراشیدن یا بریده شدن پوست، می تواند به دیگر نقاط بدن منتقل شود. در بسیاری از موارد، سیستم ایمنی بدن، ویروس HPV را از تشکیل زگیل باز می دارد. زمان اوج ظهور این زگیل ها بین 12 تا 16 روز پس از ابتلا به ویروس است. گرچه، این نوع زگیل به ندرت روی زبان یافت می شوند.

زگیل های دهانی

اکثر زگیل های دهانی که درون دهان یا روی زبان تشکیل می شوند، در دسته ی اکومیناتوم کاندیلومای دهانی (زگیل های مقاربتی) قرار می گیرند که در اثر ویروس HPV نوع 6 ، 11 و 12 ایجاد می شوند. این زگیل ها از طریق بوسیدن و رابطه ی جنسی دهانی قابل انتقال هستند و در بین افرادی با سیستم ایمنی ضعیف مانند مبتلایان ایدز شایع تر است. با این حال، اکثر زگیل های دهانی غیر مقاربتی در کودکانی مشاهده می شوند که روی دستهای خود نیز زگیل دارند.

زگیل دهانی

با جویدن زگیل های روی انگشتان یا دستان، ویروس به آسانی به دهان منتقل می شود. وجود یک زگیل در دهان به راحتی در خوردن تداخل ایجاد می کند، چرا که ممکن است با غذا یا گاز زدن اتفاقی آسیب ببیند. زگیل ها اغلب اوقات در زمان ظاهر شدن، دردناک و ناراحت کننده هستند.

درمان زگیل های دهانی

زگیل ها اغلب بدون درمان ناپدید می شوند، اما ممکن است تا دو سال نیز دوام داشته باشند. کرم های موضعی، به ویژه برای درمان زگیل های حفره دهانی معمولاً بی اثر هستند. فریز کردن زگیل ها با کرایوتراپی، یعنی تزریق به آنها با اینترفرون آلفا یا لیزر درمانی، درمانهای دردناکی هستند. گرچه، مقاله ای در مجله ی تحقیقات و درمان های سرطان گزارش کرد که توصیه می شود برای برداشتن زگیل ها از روش درمانی جراحی استفاده شود.

در حالیکه گزینه های درمان های خانگی محدود هستند، اما مطالعات محدودی نشان داده اند که به کار بردن چند قطره روغن درخت چای روی زگیل و یا مالیدن یک حبه سیرخام به آن چند بار در روز، امیدوار کننده است. با مراجعه به متخصص زگیل دهانی، از او بپرسید که تا زمان از بین رفتن کامل زگیل ها، از چه چیزی می توانید برای تسکین ناراحتی استفاده کنید.  

درمان زگیل دهانی

احتمال خطر سرطان دهان

سرطان دهان، اغلب با سیگار کشیدن و یا مصرف الکل زیاد مرتبط است، اما افزایش احتمال سرطان های حفره دهان، مربوط به ویروس HPV مقاربتی نوع 17 می شود. این سرطان، انتهای دهان، گلو و لوزه ها را درگیر می کند و از آنجا که علائم آن نامحسوس هستند، تشخیص آن دشوار است. مردان سفید پوست غیر سیگاری که بین سنین 35 تا 55 سال هستند، بیشتر در معرض این سرطان قرار دارند. افرادی با سیستم ایمنی ضعیف ناشی از بیماری HIV، افرادی که برای پیوند عضو خود دارو مصرف می کنند، افرادی که شرکای جنسی متعدد دارند و یا در رابطه ی جنسی دهانی بدون حفاظت شرکت می کنند، نیز در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند.

امروزه، واکسن های HPV به پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV و تشکیل زگیل های تناسلی، سرطان حفره دهانی و سرطان های نواحی تناسلی کمک می کنند. پسران و دختران پیش از سن 13 سالگی، باید واکسن دریافت کنند، گرچه، واکسن را تا سن 26 سالگی نیز می توان تزریق کرد. با این حال، زگیل های روی زبان یا درون دهان، معمولاً بی خطر هستند، تشخیص این زگیل ها، از علائم جدی تر سرطان دهان می تواند دشوار باشد. به همین دلیل، با مشاهده برجستگی ها یا لکه های غیر طبیعی در دهان خود که بیش از دو هفته طول می کشند، به متخصص زگیل دهانی مراجعه کنید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 5 تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

پرسش از دکتر