درمان انواع لکه های قهوه ای روی پوست بدن

درمان انواع لکه های قهوه ای روی پوست بدن

فهرست مطالب

به لکه های قهوه ای و کک و مک روی پوست، که در اثر مواجهه با نور خورشید به وجود می آیند، افلیس و لنتیگو گفته می شود. تفاوت بین افلیس و لنتیگو در این است که لکه ی افلیس، در طول ماههای زمستان محو می شود، اما لکه ی لنتیگو، بدون وجود اشعه ی فرابنفش (UV) نیز ماندگار است.

لکه های افلیس و لنتیگو، ممکن است همزمان روی پوست ظاهر شوند و عوامل خطر برای هر دو مشابه است. در ادامه مطلب، بیشتر در مورد لکه های قهوه ای روی پوست بدن و کک و مک آن، توضیح خواهیم داد.

لکه های قهو ه ای روی پوست

چه کسی مستعد بروز لکه های افلیس است؟

لکه های افلیس در افرادی با پوست روشن، مخصوصاً کودکانی با موی قرمز که دارای ژن MC1R هستند، بیشتر اتفاق می افتد. گاهی اوقات، بروز این لکه ها در افرادی با پوست تیره تر می تواند ارثی باشد.

چه چیزی موجب بروز لکه های افلیس می شود؟

افلیس به دلیل رنگدانه ملانین ، قهوه ای است. ملانین از ملانوسیت ها ساخته می شود و به کراتینوسیت های اپیدرم منتقل می شود. تولید ملانین با ملانوسیت ها در طول ماههای زمستان کاهش می یابد و در زمانی که پوست در معرض اشعه ی فرابنفش نور خورشید قرار می گیرد، افزایش پیدا می کند. رنگ این لکه ها به دلیل تجمع ملانین موضعی در کراتینوسیت ها می باشد و هیچ افزایشی در تعداد ملانوسیت ها رخ نمی دهد.

لکه های افلیس چه مشخصاتی دارند؟

با بالارفتن سن، این نوع کک و مک ها کمتر می شوند. آنها در تابستان واضح تر هستند، اما در زمستان به طور قابل توجهی محو و یا ناپدید می شوند. قطر یک لکه افلیس معمولاً کمتر از 3 میلی متر می باشد.

لنتیگو چیست؟

لکه های لنتیگو، ضایعات صاف قهوه ای رنگی هستند که لبه های واضحی دارند. شایع ترین نوع این لکه های قهوه ای روی پوست بدن، لینتگوهای خورشیدی هستند که در میانسالی ظاهر می شوند و ناشی از آسیب خورشید هستند. این لکه ها اغلب روی صورت و دست ها یافت می شوند، لکه های لنتیگو نسبت به کک و مک بزرگتر و واضح تر هستند. از انواع دیگر لنتیگو می توان به لنتیگوی نقطه جوهری و لنتیگوی ساده اشاره کرد.

لکه های لنتیگو

چه کسی بیشتر مستعد ابتلا به لکه های لنتیگو است؟

لنتیگوها در افرادی با پوست روشن شایع تر هستند، اما اغلب روی پوست کسانی که به راحتی در معرض آفتاب برنزه می شوند یا به طور طبیعی پوست تیره ای دارند، بیشتر ظاهر می شوند. احتمال بروز لکه های لنتیگو، پس از سن 40 سالگی بیشتر است، اما افراد جوانتر نیز ممکن است به آن مبتلا شوند.

چه چیزی موجب لنتیگوهای خورشیدی می شود؟

لنتیگوهای خورشیدی، ممکن است در اثر اشعه ی فرابنفش ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا انواع اشعه های فرابنفش درمان های پزشکی (برای مثال فتوتراپی) یا استفاده از حمام آفتاب باشند. در لنتیگوی خورشیدی، تکثیر کراتینوسیت ها اتفاق می افتد که منجر به افزایش ملانوسیت ها نیز می شود.

مشخصات لنتیگوهای خورشیدی

قطر آنها از چند میلیمتر تا چند سانتی متر متغیر است. رنگ آنها در تمام ضایعه یک دست می باشد و دارای رنگ قهوه ای روشن متمایل به زرد رنگ یا خاکستری رنگ هستند. لبه های آنها معمولاً واضح هستند و یک مرز نامنظم، می تواند باعث این شود که پوسته پوسته به نظر بیایند و همچنین سطح آنها ممکن است خشک یا مقداری پوسته پوسته باشد.

تشخیص لنتیگوی خورشیدی بی خطر از لنتیگوی خورشیدی مزمن مانند ملانومای اولیه و زیر مجموعه های آن (لنتیگوی بدخیم و ملانومای بدخیم لنتیگو) اهمیت بسیار زیادی دارد. این ضایعات پوستی را باید با معاینه پاتولوژیکی و جراحی به طور کامل خارج کرد.

لکه های قهوه ای روی پوست بدن و کک و مک ها چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشک متخصص پوست، به راحتی می تواند لکه های افلیس و لنتیگو را تشخیص دهد. اگر پزشک به سرطانی بودن یک لکه ی قهوه ای مشکوک شود، ضایعه باید با درموسکوپی دیجیتال معاینه شود و یا برای بررسی پاتولوژیکی نمونه برداری شود.

تشخیص لکه های قهو ه ای روی پوست بدن

تفاوت کک و مک و لنتیگوهای خورشیدی در چیست؟

یک لکه قهوه ای ممکن است یک کراتوز آکتینیک (آسیب خورشیدی) یا یک کراتوز سبورئیک (زگیل پیری) باشد که در آنها تکثیر کراتینوسیت ها صورت می گیرد. کراتوزهای آکتینیک و سبورئیک، ممکن است پوسته پوسته تر و ضخیم تر از لنتیگوهای خورشیدی باشند. رنگدانه سازی صورت ممکن است به علت ملاسما، یک اختلال رنگدانه سازی مزمن باشد.

جلوگیری از لکه های قهوه ای

محافظت در برابر نور خورشید، تعداد لکه های لنتیگوی خورشیدی جدید را کاهش می دهد. دور ماندن از نور خورشید و استفاده از لباس های محافظ در برابر خورشید، می تواند نسبت به استفاده از ضدآفتاب به تنهایی، تأثیر بیشتری داشته باشد. ضدآفتاب ها باید دارای  SPF(عامل محافظت در برابر خورشید) بالای 50 باشند و پوشانندگی خوبی داشته باشند و به طور مرتب روی پوست تجدید شوند.

درمان لکه های قهوه ای روی پوست بدن

می توان لکه های قهوه ای روی پوست بدن را، با محافظت در برابر نور خورشید (مانند استفاده روزانه از ضدآفتاب) محو کرد. استفاده از کرم های ضد لک یا ضدپیری (ضد چروک) نیز می تواند مفید باشد. این کرم ها ممکن است حاوی هیدروکینون یا آنتی اکسیدان های زیر باشند:

◀️ آلفا-هیدروکسی اسیدها

◀️ ویتامین سی

◀️ رتینوئیدها

◀️ سیستئامین

◀️ رسوراترول

◀️ ویتامین E

◀️ مهارکننده های تیروزیناز مانند آربوتین-هیدروکونین طبیعی

◀️ اسید آزلائیک

◀️ کوجیک اسید

◀️ مهارکننده های ملانوزوم مانند نیاسینامید (B3)

درمان لکه های قهوه ای روی پوست بدن

موارد زیر دستگاههایی با نور سبز هستند که برای از بین بردن رنگدانه ی اپیدرمال استفاده می شوند:

✔️ لیزر فلش لامپ PDL

✔️ لیزر (ND:YAG) با طول موج دوگانه کیوسوئیچ

دستگاه هایی با نور قرمز که برای از بین بردن رنگدانه اپیدرمال استفاده می شوند، شامل موارد زیر می شوند:

  • لیزر الکساندرایت کیوسوئیچ
  • لیزر روبی کیوسوپیچ

نور شدید پالسی نیز می تواند اثر مشابهی داشته باشد. لیزرهای کربن دی اکسید و ND:YAG سطح پوست را تبخیر می کنند و سپس ضایعات رنگدانه ای را از بین می برند. لیزرهای فرکشنال نیز ممکن است مؤثر باشند. در سالهای اخیر، از لیزرهای پیکوسکند برای از بین بردن رنگدانه های پوست استفاده می شود. نتایج درمانهای لیزری و نوری متفاوت می باشد، اما گاهی اوقات می توانند تأثیر زیادی داشته باشند.

با تکنیک های بازسازی لایه سطحی پوست، احتمال ناراحتی و عوارض جانبی بسیار کم است ولی ممکن است به چندین درمان نیاز باشد. گاهی اوقات، درمان می تواند با رنگدانه سازی پس التهابی، اوضاع را وخیم تر کند. محافظت مداوم در برابر نور خورشید ضروری است، چرا که هنوز احتمال ظاهر شدن مجدد لکه های قهوه ای در تابستان بعدی وجود دارد. 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 5 تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

پرسش از دکتر