انواع جوش چرکی و غیر چرکی در ناحیه تناسلی زنان

انواع جوش چرکی و غیر چرکی در ناحیه تناسلی زنان

فهرست مطالب

آیا عکس جوش ناحیه تناسلی زنان را دیده اید؟ از برجستگی جوش مانند در ناحیه تناسلی زنان چه می دانید؟ پیدا کردن یک برآمدگی یا توده روی بدن، غالبا نگران کننده است، به خصوص زمانی که این برآمدگی روی ناحیه واژن قرار داشته باشد. بهتر است به طور منظم ناحیه تناسلی خود را بررسی کنید تا بتوانید وجود هر گونه عامل غیر عادی را فورا تشخیص دهید. این موارد غیر عادی می توانند شامل رخداد های ناخواسته ای مانند توده ها، برآمدگی ها، بثورات یا هر چیز دیگری باشند.

آگاهی از سلامت دستگاه تناسلی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا جوش تاحیه تناسلی زنان یا برجستگی های ایجاد شده روی واژن یا اطراف آن، ممکن است از نشانه های اولیه یک بیماری مانند عفونت های مقاربتی باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

جوش تاحیه تناسلی زنان

بهتر است شناسایی این نشانه ها به محض وقوع انجام گیرد تا فرد در صورت لزوم، به دنبال مراقبت های پزشکی مناسب باشد. مطمئناً توده ها و برآمدگی های واژن، همیشه ترسناک نیستند و ممکن است تنها جوش های معمولی باشند.

با این حال، در صورت مشاهده این توده ها باید حتما به متخصص زنان مراجعه نمود تا بتواند خطرناک بودن یا نبودن آن ها را ارزیابی کند. در ادامه مطلب، جوش تاحیه تناسلی زنان را بیشتر توضیح خواهیم داد.

علت های احتمالی برای ایجاد برجستگی های نزدیک یا روی لابیا

روش رفع موهای زائد

اپیلاسیون، استفاده از تیغ و سایر تکنیک ‌های رفع موهای زائد، ممکن است گاهی باعث ایجاد عفونت در فولیکول‌های موی اطراف وولوا و در نتیجه تشکیل توده و برآمدگی شود. کیست‌های عفونی مو های زیر پوستی، بثورات ناشی از تیغ اصلاح، یا در موارد خاص و پیشرفته، جوش‌های چرکی نیز نام دارند.

برای کاهش احتمال بروز این عارضه، بهتر است به طور مرتب تیغ‌های اصلاح خود را تعویض کنید، مو ها را در جهت رویش اصلاح نمایید و از پماد هایی مانند کرم‌ های اصلاح، برای برداشتن مو ها استفاده کنید تا از ایجاد خراشیدگی بر روی پوست خود جلوگیری نمایید.

همچنین می توانید روش اصلاح خود را از اپیلاسیون به اصلاح با تیغ یا برعکس تغییر دهید. اگر حتی پس از انجام موارد فوق نیز، همچنان مستعد ایجاد این برآمدگی ها هستید، از پمادهای آنتی بیوتیکی مانند Neosporin® برای کمک به مبارزه با باکتری های عفونت زا استفاده کنید. البته، گزینه طبیعی بودن و عدم حذف موهای زائد نیز وجود دارد!

کیست های واژینال

کیست‌های واژینال، انواع مختلفی دارند که برخی از آن‌ها حاوی چرک و برخی دیگر حاوی اسکار یا بافت هوا هستند. کیست ‌های ناحیه واژن می‌توانند ظاهری برآمده و کیسه مانند در امتداد دیواره واژن داشته باشند. اگرچه برخی از این کیست ها بزرگ و دردناک هستند، اما اکثر آن ها کوچک بوده و اغلب علامتی ندارند. در این باره با متخصص زنان خود مشورت کنید. برخی از انواع کیست های واژینال عبارتند از:

 • کیست بارتولین: این کیست ها، توده هایی در یک یا هر دو طرف دهانه واژن ایجاد می کنند.
 • کیست های اندومتریوز: توده هایی بافتی هستند که کیست های ریزی را در داخل واژن ایجاد می کنند.
 • کیست مجرای گارتنر: این کیست ها معمولاً در دوران بارداری ظاهر می شوند.
 • کیست های انکلوژن واژن: این کیست ها معمولاً پس از وارد آمدن ضربه به دیواره های واژن ظاهر می شوند، به عنوان مثال هنگام زایمان، هر ضربه ای که سبب به دام افتادن یک بافت در زیر سطح پوست گردد، می تواند این نوع از کیست ها را ایجاد نماید.

جوش های واژینال

جوش های واژینال

بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس، می توانند در هر قسمتی از بدن ایجاد شوند، وولوا نیز از این قاعده مستثنی نیست. احتمالاً پس از گذشت دوران نوجوانی، با خود می اندیشیدید که دیگر جوش‌ نمی زنید.

با این حال، این جوش ها می توانند و ممکن است در دوران بزرگسالی رخ دهند و درست مانند سایر انواع آکنه، جوش های روی وولوا نیز می توانند قرمز، دردناک و در برخی مواقع چرکی باشند. با وجود آزار دهنده بودن این جوش ها، باز هم نباید آن ها را فشار دهید. به آن ها دست نزنید و اجازه دهید پوستتان خود به خود بهبود یابد.

عفونت های مقاربتی

وجود برجستگی های خارش دار روی لب های بیرونی واژن، از جمله علائم برخی از بیماری های مقاربتی است. نیش خرچنگ ها (شپش ناحیه تناسلی) معمولاً خود را روی وولوا و به صورت نقاط آبی ریز نشان می دهد که بسیار خارش دار است.

ویروس هرپس سیمپلکس 1 و 2

به عنوان مثال، در طول شیوع هرپس ناشی از ویروس های سیمپلکس 1 و 2، مشاهده برجستگی های تاول مانندی که خارش دار و دردناک نیز هستند، غیرعادی نیست. این برجستگی‌ ها معمولاً بین ۲ تا ۲۰ روز پس از ابتلا به عفونت ظاهر می‌شوند و بعد از آن ممکن است برای هفته‌ ها، ماه ‌ها یا حتی سال‌ ها نهفته باقی بمانند.

زگیل ناحیه تناسلی

زگیل های ناحیه تناسلی، برجستگی هایی به رنگ سفید یا هم رنگ پوست هستند که در اطراف وولوا و مقعد ایجاد می شوند. این برجستگی ها، توسط یکی از دو نوع ویروس HPV (6 و 11) ایجاد می گردند و ممکن است تحریک کننده یا خارش دار باشند اما معمولاً درد ندارند.

خوشبختانه، معمولا سیستم ایمنی بدن، ویروس ایجاد کننده این زگیل ها را با موفقیت دفع می کند. با این حال، ممکن است این ویروس برای مدتی در بدن باقی بماند، پس باید به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم بتواند زگیل ها را درمان کرده و از بین ببرد.

سیفلیس

یکی از علائم اولیه و کمتر شناخته شده سیفلیس، “زخم سیفلیس” است که به صورت یک زخم شانکر کوچک در اطراف وولوا یا مقعد ظاهر می شود. این زخم گرد، سفت و بدون درد است و معمولا به شکل منفرد ایجاد می گردد. به علاوه، زخم سیفلیس ممکن است در نقاط دیگری مانند داخل واژن یا رکتوم نیز ظاهر شود که یافتن آن را سخت می کند.

Molluscum Contagiosum

Molluscum contagiosum یک بیماری مقاربتی فوق العاده رایج، اما کمتر شناخته شده است. این بیماری در بین زنان جوانی که از نظر جنسی فعال هستند، به ویژه در دهه بیست سالگی، کاملاً شایع است. این بیماری با ایجاد برجستگی های کوچک در اطراف وولوا همراه بوده و بسیار مسری است. با این حال، این برآمدگی ها معمولاً خود به خود از بین می روند.

سرطان

آخرین موردی که در این مقاله به آن می پردازیم، سرطان است، زیرا نسبت به سایر موارد ذکر شده، احتمال وقوع کمتری دارد. وجود هرگونه برآمدگی در ناحیه تناسلی، لزوما به معنای ابتلا به سرطان نیست زیرا سرطان‌های وولوا بسیار نادر هستند و احتمال ایجاد سرطان‌های واژن، حتی از آن هم کمتر است. با این وجود، علائم بیماری های سرطانی واژن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

زنان مسن و افراد سیگاری، بیشتر مستعد ابتلا به سرطان وولوا هستند. علاوه بر این، ابتلا به ویروس HPV فرد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این سرطان قرار می دهد. سرطان واژن و وولوا را  تنها از طریق برداشتن بخشی از بافت ضایعات مشکوک و بررسی میکروسکوپی آن می توان تشخیص داد.

چه زمانی باید به متخصص زنان مراجعه کنید

ایجاد گاه به گاه برآمدگی روی واژن، یک اتفاق نسبتاً رایج است که اغلب دلایل نسبتاً بی ضرری دارد. این توده ها معمولاً دردناک نیستند، اما ممکن است در صورتی که بیش از حد بزرگ شوند، باعث بروز درد یا خونریزی گردند. در این صورت خطر ایجاد عفونت افزایش می یابد.

به این ترتیب، در صورت ایجاد هرگونه برآمدگی بر روی واژن، باید به متخصص زنان مراجعه نمایید تا از عدم ابتلا به بیماری مطمئن شوید و در صورت لزوم درمان مورد نیاز را دریافت کنید. در صورت بروز موارد زیر در یک برآمدگی یا توده، حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید:

 • خونریزی
 • ترشحات بدبو یا غیرعادی
 • دردناک بودن

متخصص زنان چگونه برآمدگی ها را تشخیص داده و درمان می کند؟

در حین تشخیص برآمدگی یا توده های واژن، پزشک نواحی خارجی وولوا را معاینه می کند و ممکن است یک سواب از برآمدگی گرفته و آن را به آزمایشگاه بفرستند تا سلول های این ضایعه را آزمایش نماید. به علاوه، پزشک ممکن است مجبور شود برای بررسی اندازه برآمدگی ها، آزمایش های تصویربرداری نیز انجام دهد.

اکثر این توده ها نیازی به جراحی ندارند و ممکن است با یک نسخه ساده درمان شوند. متخصص زنان برجستگی ها را ارزیابی می کند تا بداند که آیا فرد به دارو یا هر روش درمانی دیگری نیاز دارد یا خیر.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید.  کلیه سوالات بعد از 15 آذرماه پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید کلیه سوالات بعد از 15 آذرماه پاسخ داده خواهند شد
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .من به تازگی برآمدگی های اطراف واژن میبینم دکتر رفتم پماد زینک اکساید 25درصد مینو تجویز کرده حالا اون برآمدگی کوچک شده ولی دوباره یه دانه به مراتب از قبلی بزرگتر دیدم و این همراه با خارش است چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رامونا چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  در قسمت داخلی لابیا سمت چپ یک جوش با سر سفید زدم اول احساس خارش داشتم و باعث شد برجستگی رو حس کنم و متوجه اش بشم الان چند روز که کمی از التهاب و خارشش کم شده روزانه با ژل شستشو بانوان میشورم و هر زمان که میشورم احساس خارش و حساسیتش رو آروم میکنه و فعلا داخل خونه دامن بدون شورت میپوشم ، این اولین بار که همچین اتفاقی برام افتاده رابطه جنسی سالیان که ندارم و همیشه بهداشت رو با وسواس زیاد رعایت میکنم نمیدونم چرا جوش زدم فقط تنها چیزی که به ذهنم میرسه گرمیم شده باشه چون اخیرا عسل و خرما و دارچین زیادتر مصرف کردم ممنون میشم راهنمایی کنید پماد یا دارو چی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۳۰ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر لطفا اگر امکان داره این عکس در ناحیه تناسلی مردانه رو ملاحظه بفرمایید و بفرمایید از چه نوعی هست و راه درمان ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳۰ فروردین ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال آلت مطرح باشد معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی موفق

 • تصویر کاربر مصی شنبه ۲۶ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  جوش در ناحیه تناسلی البته چند روز پیش،شورت تنگ پوشیده بودم و عرق کردم و جین پوشیده بودم اون روز احساس کردم ولی تا شب لباس مو عوض کردم زمان برد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۶ فروردین ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار پماد کلیندامایسین بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Yasamin دوشنبه ۱۴ فروردین ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من یه برجستگی ریز و گرد اندازه عدس در سمت چپ ناحیه تناسلی دارم و اصلا درد نداره مجردم
  یکم نگرانی دارم میشه راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۴ فروردین ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای اطمینان به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر دات دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام برای زودتر خوب شدن جوش در ناحیه وولوا چ کنم؟ خیلی دردناک نیست ولی عصبیم کرده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر نسرین دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  بالای واژنم حدود دوماه پیش یک جوش چرکی زد بعد من خوندم باسیر خوب میشه سیر گذاشتم بهتر شد اما دوماهه همچنان برجسته مونده چرک نداره اما مثل یک تاول برجسته س
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام. وقتتون بخیر میخواستم ببینم. اینا. جوش هستن. روی بدنم. یا زگیل تناسلی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر کریم شنبه ۲۹ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام
  تقریبا یک ماه پیش روی بدنه آلت تناسلی جوش سر سفید دردناک ظاهر شده بود که من با فشار دادن آن نسبت به تخلیه آن اقدام کردم ولی از اون وقت تا حالا اون جوش به صورت تاول یا کیست نمایان شد ولی دردی احساس نمی شود لطفا راهنمایی کنید این علتش چی می باشد ؟آیا خوب می شود یا خطرناک می باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۹ بهمن ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر .... دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  ی چندتای برجستگی رو واژنم زده نمیدونم خیلی میترسم زگیل باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 3 ماه پیش)

   علیک سلام

   در عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی دیده نمی شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

پرسش از دکتر