علائم خوب شدن زگیل تناسلی

علائم خوب شدن زگیل تناسلی

فهرست مطالب

در این مقاله، انواع زگیل،  علائم خوب شدن زگیل تناسلی و روش های درمانی موثر برای برطرف نمودن زگیل ها بررسی می شود. همچنین در رابطه با این سوال که چگونه می توان فهمید درمان زگیل ها موثر بوده است یا خیر، توضیحاتی ارائه شده است.

زگیل چیست؟

زگیل ها ضایعات پوستی بی خطری هستند که بسته به نوع آن ها، ظاهر متفاوتی دارند. زگیل ها ممکن است در هر نقطه ای از بدن ایجاد شوند اما اغلب بر روی دست و پاها ظاهر می شوند. زگیل ها توسط نوعی ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند که بسیار مسری است. به طوری که در صورت تماس نزدیک با فرد آلوده، این ویروس می تواند به راحتی منتقل شده و زگیل ها را ایجاد کند. همچنین، اگر بریدگی و یا جراحت دیگری بر روی پوست وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به آن بیشتر است.

عکس واضح از زگیل تناسلی

ابتلا به زگیل ها در برخی افراد احتمال بیشتری دارد، از جمله:

انواع زگیل

ویروس HPV بیش از 100 گونه متفاوت دارد و می تواند انواع مختلفی از زگیل ها را ایجاد کند. انواع زگیل عبارتند از:

 • زگیل های معمولی: زگیل های معمولی ظاهری سفت و شبیه گل کلم دارند و ممکن است به صورت تک و یا دسته ای ظاهر شوند. اندازه زگیل ها می تواند از 1 میلی متر تا بیش از 1 سانتی متر باشد. این زگیل ها معمولاً در پشت انگشتان دست یا پا، اطراف ناخن ها و یا روی زانو ها ظاهر می شوند.
 • زگیل کف پا: زگیل های کف پا برخلاف زگیل های دیگر، از پوست بیرون نیامده و به داخل کف پا رشد می کنند. این زگیل ها پینه مانند و سفت هستند و نقاط سیاه کوچکی در آن ها وجود دارد. زگیل های کف پا نیز ممکن است به صورت یک زگیل منفرد و یا دسته ای ظاهر شوند. همچنین، این زگیل ‌ها ممکن است با تحت فشار قرار گرفتن، حساس شده و راه رفتن را برای فرد دشوار کنند.
 • زگیل های صاف:این زگیل ها مسطح و همرنگ پوست بوده و معمولا بر روی صورت، دست ها و ساق پا ها ایجاد می شوند. افراد مبتلا معمولا، تعداد زیادی از این نوع زگیل را دارند. اصلاح مو های بدن ممکن است باعث انتشار ویروس عامل این زگیل ها، به دیگر نواحی پوست شود.
 • زگیل های فیلیفرم: این زگیل ها شبیه رشته هایی هستند که از پوست بیرون می آیند. زگیل های فیلیفرم معمولا بر روی صورت، به خصوص در اطراف چشم، بینی یا دهان ظاهر می شوند و معمولاً به سرعت رشد می کنند.
زگیل های فیلیفرم

روش های درمان زگیل

طی درمان، زگیل ها بر طرف می شوند اما ویروس HPV از بین نمی رود. به همین دلیل، زگیل ها ممکن است پس از درمان، دوباره ایجاد شوند. زیرا ویروس در بدن فرد باقی می ماند. در بیشتر موارد، زگیل ‌ها بدون درمان نیز پس از یک یا دو سال به طور خود به خود از بین رفته و هیچ گونه جای زخم و یا عوارض جانبی ایجاد نمی شود. اگرچه روش های درمانی مختلفی نیز برای برطرف نمودن سریع تر زگیل ها وجود دارد. از جمله:

✔️ درمان با سالیسیلیک اسید: در این روش از دارو های موضعی حاوی سالیسیلیک اسید استفاده می شود. استفاده روزانه از این دارو ها، معمولا طی 12 هفته زگیل ها را از بین می برد.


✔️ چسب زگیل: استفاده از این چسب ها می تواند به تدریج باعث از بین رفتن زگیل ها شود. این روش نوعی درمان خانگی و راحت است، اما ممکن است موثر نباشد. برخی از افراد نیز ممکن است دچار عوارض جانبی همچون واکنش های پوستی و خونریزی شوند.


✔️ کرایوتراپی (سرما درمانی): در این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل ها استفاده می شود. برای جلوگیری از رشد مجدد زگیل ها، بیمار باید هر 1 یا 2 هفته یکبار برای تکرار درمان به پزشک مراجعه کند. پس از 3 الی 4 ماه درمان مکرر، در بیش از 70 درصد موارد، زگیل ها به طور کامل از بین می روند. در روش کرایوتراپی ممکن است تاولی بر روی پوست ایجاد شود که بعد از چند روز یا چند هفته برطرف می شود. همچنین ممکن است لکه های سفید دائمی بر روی پوست ایجاد شود.


✔️ جراحی: در صورتی که زگیل ها با روش های دیگر درمان نشوند، از این روش برای برداشتن زگیل ها استفاده می شود. در این روش ممکن است از حرارت برای سوزاندن ریشه زگیل ها استفاده شود و یا زگیل ها از روی پوست بریده شوند. بهبود زخم ها ممکن است ۲ هفته و یا بیشتر طول بکشد. همچنین، در 20 درصد موارد ممکن است زگیل ها دوباره عود کنند. این روش می تواند باعث ایجاد زخم های دائمی و دردناک بر روی پوست شود.

جراحی زگیل

✔️ لیزر درمانی: در صورتی که روش های دیگر موثر نباشد، ممکن است از این روش برای از بین بردن زگیل ها استفاده شود.


✔️ تزریق بلئومایسین: این ماده دارویی به داخل زگیل ها تزریق می شود و باعث از بین رفتن ویروس و درمان زگیل ها می شود.


✔️ ایمونوتراپی: در این روش از دارو هایی مانند ایمیکیمود یا آلدارا، برای تحریک سیستم ایمنی بدن جهت مبارزه با ویروس استفاده می شود.

علائم موثر بودن درمان زگیل ها چیست؟

داروهایی مانند سالیسیلیک اسید، زگیل ها را به صورت لایه لایه از بین می برند تا زمانی که سطح پوست هموار شود. به طوری که افراد متوجه صاف شدن تدریجی سطح پوست و از بین رفتن زگیل ها می شوند. در برخی از اقدامات درمانی دیگر، علائم خوب شدن زگیل تناسلی و از بین رفتن آن، ممکن است سریع تر اتفاق بیفتد. برای مثال، پزشک ممکن است از داروی موضعی کانتاریدین (کانتارون) بر روی زگیل ها استفاده کند که باعث ایجاد تاول در زیر زگیل ها می شود. حدودا 1 هفته بعد از درمان، زگیل ها از بین رفته و پزشک می تواند آن ها را از پوست جدا کند.

چه موقع می توان درمان زگیل ها را متوقف کرد؟

استفاده از دارو ها باید تا زمانی ادامه داشته باشد که زگیل ها دیگر قابل مشاهده نبوده و پوست صاف و یکدست به نظر برسد. همچنین، در صورت درد و یا خونریزی زگیل ها یا نواحی اطراف آن، درمان باید متوقف شود. اما پس از برطرف شدن تحریک پوست، درمان باید ادامه پیدا کند تا زگیل ها به طور کامل از بین بروند.

چگونه می توان روند درمان زگیل ها را سریع تر نمود؟

درمان زخم بیرونی تناسلی

اقدامات زیر می تواند به بهبود هرچه سریع تر زگیل ها کمک کند:

چگونه می توان از ابتلا به زگیل ها پیشگیری نمود؟

اقدامات زیر می تواند خطر ابتلا به زگیل ها را کاهش دهد:

 • خودداری از دست زدن به زگیل های فرد مبتلا
 • خودداری از به اشتراک گذاشتن حوله، تیغ اصلاح و یا سایر وسایل شخصی با افراد مبتلا به زگیل
 • پوشاندن زخم و بریدگی های پوست، زیرا ورود ویروس به بدن از طریق بریدگی های پوست راحت تر است.
 • شستن مکرر دست ها برای کاهش احتمال وجود ویروس بر روی پوست و ابتلا به زگیل
 • خودداری از جویدن ناخن ها و یا پوست اطراف ناخن، زیرا هر گونه زخم یا خراش پوست می تواند به ویروس امکان ورود بدهد.
 • پوشیدن دمپایی بر روی سطوح مرطوب مانند استخر یا حمام عمومی، زیرا خطر ابتلا به ویروس در محیط های مرطوب بیشتر است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در موارد زیر باید به پزشک مراجعه نمود:

همچنین، برای مشورت در رابطه با بهترین روش درمانی و یا در صورت موثر نبودن درمان های خانگی، می‌توان به پزشک مراجعه نمود.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 5 تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شیوا پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱( 6 روز پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  من نزدیک بیست روزه زگیل تناسلی دارم ده روزه که درمان کردم به روش سوزاندن والان بعدده روزضایعات سفیدرنگ میبینم داخل دهانه رحم خواستم بدونم این رنگای سفیدبعدازدرمان ایا طبیعی است یعنی داره درمان میشه این رنگی آیامیشود؟؟ پیش دکترخودمم رفتم دید،گفتم ازشماهم بپرسم ممنون میشم اگ ج بدید،باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱( 6 روز پیش)

   علیک سلام

   مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام گردد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر با توجه به عکس با توجه به این که آقا هستم و نمیتونم آزمایش بدم شکل زیگیل بیشتر به تایپ های پر خطر شبیه هست یا تایپ های کم خطر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در 90 درصد موارد ویروس کم خطر مطرح است. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر نازنین چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  کدام پماد برای از بین بردن زگیل مقعدی بیشترین تاثیر را دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱( 2 هفته پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر باران دوشنبه ۳ مرداد ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده چند وقته متوجه دانه های ریزی روی پوست دستم شدم که جوش نیست یکی دو تاشو دستکاری کردم از بین رفتن اما الان متوجه شدم چنتای دیگه روی دستم پیدا شده به نطر شما زگیل هستن؟و من سهوا به ناحیه تناسلیم دست زدم و همون لحطه با اب و صابون شستم ایا در صورت زگیل بودن امکان انتقال هست ؟
  1. تصویر کاربر باران جمعه ۳۱ تیر ۱( 3 هفته پیش)
   قسمت هایی که در عکس زخم هست اونارو دستکاری کردم اینطور شده
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳ مرداد ۱( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۲۰ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر چند روز پیش متوجه شدم که همسرم زگیل روی آلتش زده رفت دکتر همرو براش برداشته بعد داده آزمایش گفتن که نوع ۱۶ داره الان اگر من ازش گرفته باشم حتما برای من هم نوع ۱۶ میشه یا امکان داره نوع دیگری باشه من خیلیییی میترسم لطفا کمکم کنین من اصلا هیچ علامتی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ تیر ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد 

   موفق

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید جناب دکتر حدودا چندهفته پیش ی زاییده گوشی روی ران پا دیدم ک هم رنگ پوستم بود بعد چندهفته سیاه شد و مثل اینک عفونت کنه خالی ک کردم عفونتشا خشک شد افتاد جای این خالی مونده و اطراف سرخ شده و دست میزنم سفت شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۳ تیر ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مینا پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر ...... قرص پاورفیت رو چن تا بخورم برا درمان زگیل تناسلی ؟؟؟؟ تا چن وقت ؟؟؟


  روزی یدونه قرص اثر داره رو زگیل ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   معمولا پاورفیت به تنهایی کمک کننده نیست و باید اقدامات دیگری نیز انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر مرجان یکشنبه ۱۵ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من زگیل مقعدی داشتم به صوورت کااامل همرو برداشتم و هیچ زائده ای دیده نمیشه خااارش شدید دارم با اینکه یک هفته از اخرین جلسم گذشته ولی زگیلای داخل مقعد رو برنداشتم ممکنه خارش بخاطر اونا باشه؟؟؟
  زگیل داخل مقعد رو چطور میشه برداشت ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۵ خرداد ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر دیانا شنبه ۷ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر باشه
  ببخشید من یک ماه هست واژنم شروع به خارش کرد و الان شدیدتر شده
  بعد از پریودیم و حمام رفتم و لیف کشیدم که خارشش از بین نرفت
  و بعد دیدم روی اون منطقه زائده های صورتی و کرم مانند زد هم بالا هم پایین داخل واژن و هم داخل یکی از لبه ها
  خارشش خیلی زیاد هست
  آیا زگیل هستند یا وستيبولار پاپيلوماتوز
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۷ خرداد ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی شود

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر شاهین یکشنبه ۱ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با شخصی یکسال پیش رابطه داشتم حدود ۵ ماه و اون زن مبتلا به زگیل بودن ولی من چون هیچ زائده ای روی بدنش ندیدم متوجه نشدم؛ الان یکسالی از اولین ارتباط جنسی ما می گذرد وولی من شاهد زگیل در بدنم نیستم اما ۳ ماهی هست که بیضه هام و دور انتهای آلتم و مقعدم میخاره که فکر می کنم بخاطر اینکه با زبان لیس زده بود باشه.
  ولی از اونجایی که می ترسم از زائده روی پوست و بخصوص در دهانم از شما کمک میخواهم که راهی به من پیشنهاد بدید که جلوی این اتفاق گرفته بشه
  در ضمن شخصی قبل از من با اون زن رابطه داشت و به زگیل گل کلمی گرفتار شده بود حتی دهانش هم زگیل درآورد .
  من چکار کنم که این اتفاق رخ ندهد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱ خرداد ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

پرسش از دکتر