کمبود چه ویتامینی باعث تیرگی پوست می شود؟

کمبود چه ویتامینی باعث تیرگی پوست می شود؟

فهرست مطالب

داشتن پوستی نرم و شفاف، نشانه ی سلامتی بدن است. پوست، بزرگترین عضو بدن است که نقش بسیار مهمی در محافظت از اندام های داخلی در برابر محیط خارجی دارد.  افرادی که پوستی سالم، درخشان و شفاف دارند، معمولاً تأثیر مثبتی روی دیگران می گذارند. برعکس، کسانی که پوستی کدر یا تیره تر دارد، اعتماد به نفس پایینی دارند و دائما در حال تلاش برای پیداکردن راهی برای درخشان کردن پوست خود هستند.

سبک زندگی پر از استرس باعث بروز مشکلات پوستی از قبیل اختلال افزایش رنگدانه های پوست، لکه های قهوه ای یا تیره و کدر شدن پوست می شود. گرچه، به جز استرس و عوامل خارجی از قبیل قرار گرفتن در معرض آلودگی یا نورخورشید، برخی از تغییرات فیزیولوژیکی درون بدن نیز، در کدر و بی روح شدن پوست نقش دارند. آیا کمبود ویتامین و تیرگی پوست ارتباطی با یکدیگر دارند؟ در ادامه بررسی خواهیم کرد.

تیره شدن پوست

کمبود ویتامین ها

در رابطه با کمبود ویتامین و تیرگی پوست باید گفت که ویتامین ب کمپلکس و ویتامین C، نقش بسیاری مهمی در حفظ سلامت پوست دارند. ویتامین C، مسئول تولید پروتئینی به نام کلاژن است که به پوست خاصیت ارتجاعی می دهد. افرادی که کمبود ویتامین C دارند، معمولاً پوستی خشک، کدر و افتاده دارند.

کمبود ویتامین ب 9 (فولیک اسید) و ب 12 (کوبالامین) می تواند موجب مشکلات رنگدانه ای و لکه دار شدن پوست شود. بنابراین، کمبود ویتامین های ناشی از عدم مصرف سبزیجات و میوه های تازه، می تواند موجب کدر و تیره شدن پوست شود. 

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی، زنان را در دوران هایی مانند بارداری یا یائسگی تحت تأثیر قرار می دهد. نوسان هورمون پروژسترون و استروژن در زنان، ملانوسیت ها را تحریک می کند تا ملانین بیشتری تولید کنند. ملانین، رنگدانه ای است که به پوست رنگ می بخشد. تجمع ملانین در نواحی خاصی از پوست، منجر به شرایطی به نام ملاسما می شود که مشخصه ی آن لکه های تیره یا توزیع نامنظم رنگ روی پوست می باشد.

مکمل های آهن نیز می توانند تا حدودی موجب تیره شدن پوست شوند. با اینکه آهن برای بسیاری از عملکرد های فیزیولوژیکی مهم بدن ضروری است، مصرف آهن بیش از حد نیز می تواند اندام هایی مانند کبد و پوست را دچار مشکل کند. آهن بیش از حد در بدن، مسئول به وجود آمدن مشکلی به نام هایپرملانوز است، که موجب تولید بیش از حد ملانین در پوست می شود. وقتی که بدن ملانین بیش از حد تولید می کند،  موجب هیپرپیگمنتاسیون یا تجمع رنگدانه می شود. این مشکل به علت بیماری های خاص یا عواملی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب رخ می دهد.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب، می تواند موجب ظهور نقاطی روی پوست، همراه با رسوب رنگدانه های زیاد شود که به لنتیژن معروف است. لنتیژن هایی خورشیدی اکثرا روی نقاطی از پوست مانند دست ها و صورت مشاهده می شوند، که به طور مکرر در معرض خورشید قرار می گیرند. اختلالات پوستی یا آسیب های خاص می توانند منجر به هیپر پیگمنتاسیون بعد از التهاب شوند و پوست را تیره تر کنند.

آکنه یا جوش

آکنه، یکی از ناخوشایندترین مشکلات پوستی است. اگر جوش ها یا آکنه ها، از خود لکه های تیره سرسخت به جا بگذارند، این شرایط ناراحت کننده تر نیز می شود. اگر جوش ها را فشار دهید یا بترکانید، نقاط تیره بدتر می شوند.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 5 تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

پرسش از دکتر