ریشه کن شدن زگیل تناسلی و از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی

ریشه کن شدن زگیل تناسلی و از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی

فهرست مطالب

زگیل‌ تناسلی دارای ظاهری کوچک و با اندکی برجستگی است که معمولاً باعث بروز درد نمی‌شود و عامل آن ویروس پاپیلومای انسانی HPV) ) است، که از طریق رابطه جنسی بدون کاندوم وارد بدن شده و سبب آلودگی فرد می‌شود.  بیش از 100 سویه مختلف HPV  شناخته شده است، باید توجه داشت که سویه HPV  که باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی می‌شود با سویه‌ای که باعث سرطان‌های دستگاه تناسلی می‌شود متفاوت است. لازم به ذکر است که  HPV  که باعث زگیل می‌شود، سبب بروز مشکلات جدی برای سلامتی نمی‌شود. اکثر زگیل‌های تناسلی قابل ریشه‌ کن شدن هستند و پس از شروع درمان به سرعت از بین می‌روند. واکسن زدن برای جلوگیری از بروز عفونت موثر است.

 اگر به زگیل تناسلی مبتلا شده باشید، پزشک چند گزینه متفاوت برای درمان پیشنهاد می‌دهد. سریع‌ ترین راه برای ریشه کن شدن زگیل تناسلی، جراحی یا منجمد کردن آن‌ها با نیتروژن مایع است. برخی از پزشکان ممکن است از جریان الکتریکی یا لیزر برای سوزاندن زگیل استفاده کنند.

از بین بردن زگیل

از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی

به گفته وب سایت ncbi از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی در اکثر موارد، معمولاً در عرض 12 ماه رخ می دهد. با این حال هیچ مدرکی وجود ندارد که درمان زگیل تناسلی قابل مشاهده از انتقال ویروس جلوگیری کند.

برگرفته از سایت medicalnewstoday زگیل تناسلی می تواند بدون درمان ناپدید شود. اگرچه از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی در عرض 2 سال اتفاق می افتد، اما ممکن است بیشتر هم طول بکشد. افراد با درمان می توانند زگیل تناسلی را خیلی سریعتر از بین ببرند و زگیل های درمان شده کمتر به سرعت و دوباره عود می کنند. برای فردی که از کرم استفاده می کند، ممکن است چند ماه طول بکشد تا زگیل از بین برود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) بیان می کند که 90 درصد از عفونت های HPV به طور خودبه خود در طی 2 سال در هر دو مرد و زن برطرف می شود. CDC همچنین نشان می دهد که این امر در هر دو نوع HPV کم خطر و پرخطر رخ می دهد.

ریشه‌کن شدن زگیل تناسلی

برای درمان این بیماری، تکنیک‌های مختلف جراحی در دسترس هستند و معمولاً دارای مزیت‌های مشترکی، پس از درمان کامل می باشند. عمل‌های جراحی معمولاً به بی ‌حسی موضعی و زمان و تجهیزات خاصی برای اجرا نیاز دارند، در نتیجه این روش، هنگامی که تعداد زیادی زگیل  یا یک منطقه‌ی وسیع، تحت تأثیر قرار گیرد یا بیماران مبتلا به، بیماری‌های مقاوم باشند، استفاده می‌شود.

 درمان به وسیله‌ی جراحی را اغلب می‌ توان در مطب انجام داد، انواع  انواع گزینه‌ های درمان ریشه ای زگیل تناسلی:

 • سرما درمانی
 • جراحی الکتروسرجیکال قوسی (LEEP)
 • جراحی ساده با چاقوی جراحی یا کورت

 روش‌های جراحی جایگزین، که به تجهیزات و آموزش پیشرفته ‌تری نیاز دارند شامل ریشه‌ کن شدن زگیل تناسلی با لیزر دی اکسید کربن، آسپیراسیون جراحی اولتراسونیک کاویترونCUSA) ) و جراحی موس است. محل، اندازه و میزان ضایعه و احتمال بدخیم بودن، نوع درمان را تعیین می‌کند؛ عود بیماری بعد از درمان، به دلیل وجود ویروس در لایه پایه اپیدرم در حالت نهفته، امری معمول است و در این حالت، درمان مجدد غالباً ضروری است.  عود بیماری HPV  پس از درمان به وسیله جراحی، در مقایسه با سایر گزینه‌های درمان پزشکی کمتر شایع است، اما میزان آن نسبتاً بالا و بین (25-55٪) باقی مانده است.

سرما درمانی

این روش برای بیشتر زگیل‌های پوستی و نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم با درجه پایینCIN I) ) موثر است.  اشکال اصلی این روش درمانی، بروز ناراحتی، زخم و خارش در محل درمان است. زگیل‌ هایی که روی ناحیه‌ی بیرونی آلت تناسلی قرار دارند، بسیار خوب به سرما درمانی پاسخ می‌دهند.  کرایوتراپی برای زگیل‌های موجود در واژن نیز توصیه نمی‌شود، زیرا عمق تخریب در بافت را در این روش نمی‌ توان کنترل کرد و آسیب به ساختارهای مجاور مانند مثانه و راست روده امکان پذیر است.

 از آنجا که سرما درمانی هیچگونه جذب سیستمیک در پی ندارد، برای خانم‌ها در سه ماهه دوم و سوم بارداری و همچنین برای جنین بی‌خطر است. هنگامی که TCA  قادر به از بین بردن ضایعه نباشد، این روش مناسبی برای زنان باردار است.

سرمادرمانی

نیتروژن مایع با استفاده از یک اپلیکاتور نوک پنبه ای، کرایوپروب یا اسپری، بر زگیل تاثیر می‌گذارد.  از گازهایی مانند اکسید نیتروژن و دی اکسید کربن نیز در این روش می ‌توان استفاده کرد. اگرچه این روش تا حدودی دردناک است، اما به طور معمول از بی حسی موضعی نیز استفاده نمی‌شود.  روش انجماد-ذوب-فریز زگیل، موثرتر از یخ زدگی منفرد تلقی می‌شود.  استفاده از این روش تا زمانی که حاشیه 5 میلی متری پوست یا مخاط اطراف آن منجمد شود، ادامه می‌یابد.  پس از سفید شدن پوست، یخ زدگی به مدت 30 ثانیه ادامه می ‌یابد و پس از این مدت اجازه داده می‌شود یخ پوست ذوب شود.  اگر بیمار بتواند درد را تحمل کند، چرخه دوم نیز اعمال می‌شود. در صورت لزوم می‌ توان یک دوره درمانی اضافی را طی 1-2 هفته انجام داد.

 بعد از 2-4 بار درمان، در یک دوره 6 تا 12 هفته‌ای، 80-75 درصد بیماران پاکسازی کامل زگیل را تجربه می‌کنند. اطلاعات حاصل از چندین آزمایش بالینی، بهبودی کامل از زگیل را، 63-88٪ ، 3 ماه پس از درمان گزارش کرده‌اند.  یک آزمایش ارزیابی سرما درمانی، به تنهایی در برابر سرم درمانی همراه با پودوفیلوتوکسین، نتوانست نتیجه بهبود یافته با درمان ترکیبی را نشان دهد. میزان عود (22٪) و مشابه عمل جراحی الکتریکی است.

جراحی الکتروشیمیایی

جراحی الکتروسرجری در زگیل‌های تناسلی خارجی بسیار موثر است. LEEP  در درجه اول، برای درمان ضایعات داخل اپیتلیالی سنگفرشی دهانه رحم (SIL ) و پس از تایید، به وسیله‌ی نمونه برداری از دهانه رحم استفاده می‌شود. ازاین روش برای از بین بردن زگیل‌های بزرگ قسمت خارجی دستگاه تناسلی نیز استفاده می‌شود.

روش‌های الکترو جراحی معمولاً فقط با بی‌ حسی موضعی وسرپایی انجام می شود. از آنجا که در این روش توده‌های دود ایجاد می‌شود، باید روش‌های مناسب برای تخلیه جلوگیری از استنشاق نیز دنبال شود. جراحی الکتریکی در ضایعات شافت آلت تناسلی (قسمت استوانه‌ای آلت) کاملاً موثر است. در ضایعات بزرگ، بدون درگیر کردن اطراف راست روده یا آلت تناسلی، می‌توان با ایجاد برش، قسمت عمده‌ای از توده را برداشت و به دنبال آن با استفاده از الکتروکاتر بافت باقی مانده در سطح پوست را برای جلوگیری از خونریزی منعقد کرد.

جراحی تعداد زیاد زگیل، یک روش دردناک است که بهتر است در این شرایط بیمار تحت بیهوشی عمومی یا نخاعی قرار گیرد. درد پس از جراحی شایع است و مسکن‌های موضعی مانند ژله لیدوکائین می‌تواند در بیماران مفید باشد.  میزان عود پس از درمان در یک آزمایش 22٪ بود، در حالی که تاثیر پودوفیلین 44٪ است.

برداشتن زگیل به وسیله‌ی جراحی

می‌ توان برای برداشتن زگیل‌ها (به خصوص زگیل های بزرگ دستگاه تناسلی) و درمان دهانه رحم دستگاه تناسلی، یک عمل جراحی ساده با چاقوی جراحی یا کورت انجام داد. این روش به طور کلی در افراد مقاوم به بیماری کاربرد دارد و در یک مجموعه جراحی سرپایی انجام می ‌شود. ضایعات منفرد پس از استفاده از بی ‌حسی عمومی یا موضعه‌ای، با چاقو برداشته شده و نمونه جراحی برای تجزیه و تحلیل میکروسکوپی ارسال می‌شود.

بیمارانی که چند ضایعه کوچک در ناحیه‌ی بیرونی آلت تناسلی دارند، می‌توانند زگیل خود را در مطب تحت بی‌ حسی موضعی بردارند. پوست زیرین با لیدوکائین 1٪ بی‌ حس می ‌شود و زگیل‌ها با تیغه چاقو شماره 15 برداشته می‌شوند. برای بستن پوست سالم پس از جراحی ممکن است یک یا 2 بخیه لازم باشد. برای افرادی با رشد بدخیم سلول‌ها، جراحی موس انتخاب خوبی است. جراحی موس را می‌توان توسط متخصصان پوست آموزش دیده، برای برداشتن بافت در مناطقی حساسی که به حداکثر حفاظت نیاز دارند، انجام داد.

در این روش از آسیب شناسی پوستی، همراه با برداشت محافظه کارانه ضایعات بدخیم استفاده می‌شود. ممکن است در مدیریت زگیل‌های بدخیم نیز کمک ویژه ای باشد.

جراحی زگیل

لیزر

بیشتر بیماران از 24 ساعت پس از لیزر، ناراحتی قابل توجهی را تجربه می‌ کنند و برای تسکین آن به مسکن نیاز دارند. لیزر دی اکسیدکربن به طور معمول برای درمان بیماران مقاوم در برابر ویروس HPV  یا زگیل‌های وسیع از گروه آنوژنیتال – مخاط استفاده می‌ شود، این روش خصوصا در درمان افراد مبتلا به زگیل‌های اطراف مجرای ادرار و واژن و دهانه واژینال بسیار مفید است. این روش درمانی انتخابی برای زنان باردار با ضایعه یا ضایعات گسترده است که به TCA  پاسخ نمی‌دهند.

 لیزر درمانی با دی اکسید کربن، به دلیل دقت و بهبودی سریع و بدون ایجاد زخم، یک روش درمانی کارآمد است. لیزر زگیل بخش بیرونی آلت تناسلی زن، به طور موثری ضایعات را از بین می‌برد در حالی که از آسیب بافت سالم مجاور نیز جلوگیری می‌کند. همانطور که در روش جراحی الکتروسرجری، دود جراحی الکتروشیمیایی وجود دارد و باید برای مدیریت آن برنامه ریزی کرد، در هنگام لیزر نیز دود ناشی از سوختن وجود خواهد داشت، بنابراین باید در این روش نیز از روش‌های تخلیه دود و جلوگیری از استنشاق نیز استفاده شود. مقدار انرژی مورد نیاز برای از بین بردن ضایعه کندیلوماتوزبا لیزر، به چندین پارامتر کنترل شده توسط جراح از جمله موارد زیر بستگی دارد:

 • وات لیزر
 • مدت زمان اصابت پرتو لیزر
 • اندازه لکه روی بافت

برخی از محققان چگالی توان را محاسبه می کنند که برابر است با توان (وات) تقسیم بر مساحت ( (cm2  که برای از بین بردن کندیلوما آکومیناتا واژن، به تراکم قدرت دقیق نیاز نیست. بنابراین جراح باید در استفاده از لیزر درمانی برای یک بیمار منعطف باشد. اگر لیزر در حالت مداوم تا 20 وات کالیبره شود، می‌توان به راحتی اندازه نقطه را تنظیم کرد تا چگالی توان مناسب را فراهم کند.

پاکسازی کامل زگیل پس از جراحی لیزر در 23-52٪ بیماران، در طی 3 سال پس از جراحی رخ داده است و میزان بهبودی اولیه تا 91٪ گزارش شده است.  میزان عود بیماری نیز مانند جراحی است. بعضی از پزشکان از لیزرهای رنگی پالسی و انواع دیگر لیزر استفاده می‌کنند، که درجات مختلفی از موفقیت را در پی خواهد داشت.

کاویتراسیون اولتراسونیک

 CUSA با فرکانس 23 کیلوهرتز ارتعاش می‌کند، که مرتبه‌ای کمتر از فرکانس اسکن اولتراسوند تشخیصی است و زگیل را از طریق گرما و ایجاد حفره از بین می‌برد. این دستگاه به دلیل توانایی آن در از بین بردن اپیتلیوم، بدون آسیب رساندن به بافت زیرین، به طور گسترده ای برای تومورهای داخل شکمی مورد استفاده قرار گرفته است. در نتیجه، از آن به عنوان یک روش درمانی جایگزین برای زگیل های گسترده مقعدی استفاده شده است.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 5 تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناصر چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام ببخشید یه دونه در اومده روی پهلوم میخواستم ببینم زگیل هست یانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسالی هیچگونه شواهدی به نفع زگیل ندارد

   بهتره برای نمونه برداری و ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر کیان شنبه ۲۷ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام ببخشید من میخواستم لیزر ۲۳ که تو سایت زدید انجام بدم و البته مطالعه کردم میگن هیچ کدوم چه فیریز چه لیزر فایده نداره و باید دارو برای تقویت ایمنی مصرف کنید که خود بدن باعث از بین بردن کامل به تور همیشگی شود ولی موندم کدوم رو انجام بدم البته خیلی کوچیک و کم هست یه بار لیزر کردم خیلی خوب بود به غیر از جایه کوچیک که میمونه ولی بعد چند وقت باز یه چند تا در اومد دو بار پشت هم تو دو روز فیریز کردم که اصلا رازی نبودم چون شکل ظاهریش همون توری مونده ولی فکر کنم کلا از بین رفته چون چند بار اصلاح کردم با تیغ زیاد نشده اصلا ولی هنوز میگم بعد فیریز همون شکلی مونده از بین نرفته، شما چه راهنمایی میکنید و دارو هم بعد لیزر برای تقویت سیستم ایمنی هست که بدن پاک سازی بشه و نمیخوام دوباره در بیاد چون کار خواصی هم نمیکنم. حالا چه میشه کرد.? با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۷ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر Meysam سه شنبه ۱۱ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین
  من دیروز فیریز انجام دادم
  دکتر یه پماد دادن که بزنم روی جاهایی که فیریز شده
  میخواستم بدونم پماد مالیدن به زگیل هایی که فریز شده که باعث میشه بهشون دست بزنم و پماد و بمالم باعث عود نمیشه؟؟
  یا وقتی اون زگیلو میخوام پماد بزنم اطرافش پماد مالیده میشه
  باعث تکسیر نمیشه؟؟
  ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا فریز در جلسات متعدد باید انجام شود

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر مهشید یکشنبه ۹ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۶ماهه درگیر بیماری هستم هر ماه کرایو میرم پوست مقعدم میریزه ولی زگیل فقط کوچک میشه و بعد از مدتی دوباره بزرگ میشه به نظرم کرایو برای من بی تاثیره چه کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد 

 • تصویر کاربر Parinosh دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۶سالمه.۶ساله ازدواج کردم و ازوقتی ازدواج کردم شاهد یه زگیل تناسلی کوچک در بالای دستگاه تناسلی شدم که به مرور الان به سه عدد تبدیل شدن.آیا بهترین روش درمان چطوریه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتیکه زگیل تناسلی مطرح باشد با توجه به شدت بیماری پزشک روش های درمان دارویی یا کرایوتراپی یا الکتروسرجری یا تبخیر با لیزر را در نظر خواهد گرفت

   در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر معصومه دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید. آقای دکتر جدیدن در لابیای واژنم زائدهایی دراومده که صورتی رنگم هستن و بعضی وقتا انگار هیچی نیست ولی چند وقت یبار باز در میاد . خیلی نگرانم و استرس دارم به نظر شما زیگیل هستش
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی چنانچه وستیبولار پاپولوزیس مطرح باشد معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام ۲ماهه که قسمت حلقه ای آلت تناسلیم ابتدا خشک و بعد زخم میشه و در هنگام نزدیکی سوزش داره و حتی خونی هم میشه.میشه بگید مشکل چی هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر پروانه دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. من یه خانم ۲۷ساله هستم و روی دستگاه تناسلیم یه چند وقته دو سه تا جوش زده شده ولی جوش نیست الانم داره زیادتر میشه ولی سوزش خارش هیچی ندارم خیلی ریزن بزرگ نیستن میشه بگید این چیه و درمانشو بدونم ممنون از لطفتون اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه آکنه ژنیتال یا مولوسکوم و حتی زگیل تناسلی مطرح باشه.

   در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد.

   همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   در مورد مولوسکوم هم ویدئو زیر را با دقت تماشا کن

   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر اشکان دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. آیا قرص ایموبلند برای درمان زگیل تناسلی مناسب هستش و من میتونم ازش استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است

   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد

   قرص ایموبلند یا ایمونیس یا پاورفیت کمک کننده هستند اما اقداماتی که در زیر گفتم نیز بسیار مهمتر هستند

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن 

   موفق

 • تصویر کاربر رامین دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مدتیه که جوش های ریزی روی بدنم ایجاد شده و فکر میکنم به زگیل تناسلی مبتلا شدم.آیا این زگیلا با کنده شدن برطرف میشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   در صورتیکه زگیل تناسلی مطرح باشد هرگونه دستکاری یا کندن ضایعات باعث گسترش آنها می شود 

   یکی از خطرناکترین اقدامات در اینگونه موارد تیغ زدن یا کندن زگیل ها است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری احتمالی به پزشک مراجعه شود

   در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

    

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

پرسش از دکتر