جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ریشه کن شدن زگیل تناسلی و دشمن آن

ریشه کن شدن زگیل تناسلی و دشمن آن

فهرست مطالب

زگیل‌ تناسلی دارای ظاهری کوچک و با اندکی برجستگی است که معمولاً باعث بروز درد نمی‌شود و عامل آن ویروس پاپیلومای انسانی HPV) ) است، که از طریق رابطه جنسی بدون کاندوم وارد بدن شده و سبب آلودگی فرد می‌شود.  بیش از 100 سویه مختلف HPV  شناخته شده است، باید توجه داشت که سویه HPV  که باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی می‌شود با سویه‌ای که باعث سرطان‌های دستگاه تناسلی می‌شود متفاوت است. لازم به ذکر است که  HPV  که باعث زگیل می‌شود، سبب بروز مشکلات جدی برای سلامتی نمی‌شود.

اکثر زگیل‌های تناسلی قابل ریشه‌ کن شدن هستند و پس از شروع درمان به سرعت از بین می‌روند. واکسن زدن برای جلوگیری از بروز عفونت موثر است. اگر به زگیل تناسلی مبتلا شده باشید، پزشک چند گزینه متفاوت برای درمان پیشنهاد می‌دهد. سریع‌ ترین راه برای ریشه کن شدن زگیل تناسلی، جراحی یا منجمد کردن آن‌ها با نیتروژن مایع است. برخی از پزشکان ممکن است از جریان الکتریکی یا لیزر برای سوزاندن زگیل استفاده کنند.

از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی

به گفته وب سایت ncbi از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی در اکثر موارد، معمولاً در عرض 12 ماه رخ می دهد. با این حال هیچ مدرکی وجود ندارد که درمان زگیل تناسلی قابل مشاهده از انتقال ویروس جلوگیری کند.

برگرفته از سایت medicalnewstoday زگیل تناسلی می تواند بدون درمان ناپدید شود. اگرچه از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی در عرض 2 سال اتفاق می افتد، اما ممکن است بیشتر هم طول بکشد. افراد با درمان می توانند زگیل تناسلی را خیلی سریعتر از بین ببرند و زگیل های درمان شده کمتر به سرعت و دوباره عود می کنند. برای فردی که از کرم استفاده می کند، ممکن است چند ماه طول بکشد تا زگیل از بین برود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) بیان می کند که 90 درصد از عفونت های HPV به طور خودبه خود در طی 2 سال در هر دو مرد و زن برطرف می شود. CDC همچنین نشان می دهد که این امر در هر دو نوع HPV کم خطر و پرخطر رخ می دهد.

ریشه‌کن شدن زگیل تناسلی

برای درمان این بیماری، تکنیک‌های مختلف جراحی در دسترس هستند و معمولاً دارای مزیت‌های مشترکی، پس از درمان کامل می باشند. عمل‌های جراحی معمولاً به بی ‌حسی موضعی و زمان و تجهیزات خاصی برای اجرا نیاز دارند، در نتیجه این روش، هنگامی که تعداد زیادی زگیل  یا یک منطقه‌ی وسیع، تحت تأثیر قرار گیرد یا بیماران مبتلا به، بیماری‌های مقاوم باشند، استفاده می‌شود.

دشمن زگیل تناسلی چه درمان هایی هستند؟ درمان به وسیله‌ی جراحی را اغلب می‌ توان در مطب انجام داد، انواع گزینه‌ های درمان ریشه ای زگیل تناسلی:

 • سرما درمانی
 • جراحی الکتروسرجیکال قوسی (LEEP)
 • جراحی ساده با چاقوی جراحی یا کورت

 روش‌های جراحی جایگزین، که به تجهیزات و آموزش پیشرفته ‌تری نیاز دارند شامل ریشه‌ کن شدن زگیل تناسلی با لیزر دی اکسید کربن، آسپیراسیون جراحی اولتراسونیک کاویترونCUSA) ) و جراحی موس است.

 محل، اندازه و میزان ضایعه و احتمال بدخیم بودن، نوع درمان را تعیین می‌کند؛ عود بیماری بعد از درمان، به دلیل وجود ویروس در لایه پایه اپیدرم در حالت نهفته، امری معمول است و در این حالت، درمان مجدد غالباً ضروری است.  عود بیماری HPV  پس از درمان به وسیله جراحی، در مقایسه با سایر گزینه‌های درمان پزشکی کمتر شایع است، اما میزان آن نسبتاً بالا و بین (25-55٪) باقی مانده است.

سرما درمانی

این روش برای بیشتر زگیل‌های پوستی و نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم با درجه پایینCIN I) ) موثر است.  اشکال اصلی این روش درمانی، بروز ناراحتی، زخم و خارش در محل درمان است. زگیل‌ هایی که روی ناحیه‌ی بیرونی آلت تناسلی قرار دارند، بسیار خوب به سرما درمانی پاسخ می‌دهند. 

کرایوتراپی برای زگیل‌های موجود در واژن نیز توصیه نمی‌شود، زیرا عمق تخریب در بافت را در این روش نمی‌ توان کنترل کرد و آسیب به ساختارهای مجاور مانند مثانه و راست روده امکان پذیر است. از آنجا که سرما درمانی هیچگونه جذب سیستمیک در پی ندارد، برای خانم‌ها در سه ماهه دوم و سوم بارداری و همچنین برای جنین بی‌خطر است. هنگامی که TCA  قادر به از بین بردن ضایعه نباشد، این روش مناسبی برای زنان باردار است.

سرمادرمانی

نیتروژن مایع با استفاده از یک اپلیکاتور نوک پنبه ای، کرایوپروب یا اسپری، بر زگیل تاثیر می‌گذارد.  از گازهایی مانند اکسید نیتروژن و دی اکسید کربن نیز در این روش می ‌توان استفاده کرد. اگرچه این روش تا حدودی دردناک است، اما به طور معمول از بی حسی موضعی نیز استفاده نمی‌شود.  روش انجماد-ذوب-فریز زگیل، موثرتر از یخ زدگی منفرد تلقی می‌شود.  استفاده از این روش تا زمانی که حاشیه 5 میلی متری پوست یا مخاط اطراف آن منجمد شود، ادامه می‌یابد. 

پس از سفید شدن پوست، یخ زدگی به مدت 30 ثانیه ادامه می ‌یابد و پس از این مدت اجازه داده می‌شود یخ پوست ذوب شود.  اگر بیمار بتواند درد را تحمل کند، چرخه دوم نیز اعمال می‌شود. در صورت لزوم می‌ توان یک دوره درمانی اضافی را طی 1-2 هفته انجام داد.

 بعد از 2-4 بار درمان، در یک دوره 6 تا 12 هفته‌ای، 80-75 درصد بیماران پاکسازی کامل زگیل را تجربه می‌کنند. اطلاعات حاصل از چندین آزمایش بالینی، بهبودی کامل از زگیل را، 63-88٪ ، 3 ماه پس از درمان گزارش کرده‌اند.  یک آزمایش ارزیابی سرما درمانی، به تنهایی در برابر سرم درمانی همراه با پودوفیلوتوکسین، نتوانست نتیجه بهبود یافته با درمان ترکیبی را نشان دهد. میزان عود (22٪) و مشابه عمل جراحی الکتریکی است.

جراحی الکتروشیمیایی

جراحی الکتروسرجری در زگیل‌های تناسلی خارجی بسیار موثر است. LEEP  در درجه اول، برای درمان ضایعات داخل اپیتلیالی سنگفرشی دهانه رحم (SIL ) و پس از تایید، به وسیله‌ی نمونه برداری از دهانه رحم استفاده می‌شود. ازاین روش برای از بین بردن زگیل‌های بزرگ قسمت خارجی دستگاه تناسلی نیز استفاده می‌شود.

روش‌های الکترو جراحی معمولاً فقط با بی‌ حسی موضعی وسرپایی انجام می شود. از آنجا که در این روش توده‌های دود ایجاد می‌شود، باید روش‌های مناسب برای تخلیه جلوگیری از استنشاق نیز دنبال شود. جراحی الکتریکی در ضایعات شافت آلت تناسلی (قسمت استوانه‌ای آلت) کاملاً موثر است.

در ضایعات بزرگ، بدون درگیر کردن اطراف راست روده یا آلت تناسلی، می‌توان با ایجاد برش، قسمت عمده‌ای از توده را برداشت و به دنبال آن با استفاده از الکتروکاتر بافت باقی مانده در سطح پوست را برای جلوگیری از خونریزی منعقد کرد.

جراحی تعداد زیاد زگیل، یک روش دردناک است که بهتر است در این شرایط بیمار تحت بیهوشی عمومی یا نخاعی قرار گیرد. درد پس از جراحی شایع است و مسکن‌های موضعی مانند ژله لیدوکائین می‌تواند در بیماران مفید باشد.  میزان عود پس از درمان در یک آزمایش 22٪ بود، در حالی که تاثیر پودوفیلین 44٪ است.

برداشتن زگیل به وسیله‌ی جراحی

می‌ توان برای برداشتن زگیل‌ها (به خصوص زگیل های بزرگ دستگاه تناسلی) و درمان دهانه رحم دستگاه تناسلی، یک عمل جراحی ساده با چاقوی جراحی یا کورت انجام داد. این روش به طور کلی در افراد مقاوم به بیماری کاربرد دارد و در یک مجموعه جراحی سرپایی انجام می ‌شود. ضایعات منفرد پس از استفاده از بی ‌حسی عمومی یا موضعه‌ای، با چاقو برداشته شده و نمونه جراحی برای تجزیه و تحلیل میکروسکوپی ارسال می‌شود.

بیمارانی که چند ضایعه کوچک در ناحیه‌ی بیرونی آلت تناسلی دارند، می‌توانند زگیل خود را در مطب تحت بی‌ حسی موضعی بردارند. پوست زیرین با لیدوکائین 1٪ بی‌ حس می ‌شود و زگیل‌ها با تیغه چاقو شماره 15 برداشته می‌شوند.

برای بستن پوست سالم پس از جراحی ممکن است یک یا 2 بخیه لازم باشد. برای افرادی با رشد بدخیم سلول‌ها، جراحی موس انتخاب خوبی است. جراحی موس را می‌توان توسط متخصصان پوست آموزش دیده، برای برداشتن بافت در مناطقی حساسی که به حداکثر حفاظت نیاز دارند، انجام داد.  در این روش از آسیب شناسی پوستی، همراه با برداشت محافظه کارانه ضایعات بدخیم استفاده می‌شود. ممکن است در مدیریت زگیل‌های بدخیم نیز کمک ویژه ای باشد.

لیزر

بیشتر بیماران از 24 ساعت پس از لیزر، ناراحتی قابل توجهی را تجربه می‌ کنند و برای تسکین آن به مسکن نیاز دارند. لیزر دی اکسیدکربن به طور معمول برای درمان بیماران مقاوم در برابر ویروس HPV  یا زگیل‌های وسیع از گروه آنوژنیتال – مخاط استفاده می‌ شود، این روش خصوصا در درمان افراد مبتلا به زگیل‌های اطراف مجرای ادرار و واژن و دهانه واژینال بسیار مفید است.

این روش درمانی انتخابی برای زنان باردار با ضایعه یا ضایعات گسترده است که به TCA  پاسخ نمی‌دهند. لیزر درمانی با دی اکسید کربن، به دلیل دقت و بهبودی سریع و بدون ایجاد زخم، یک روش درمانی کارآمد است. لیزر زگیل بخش بیرونی آلت تناسلی زن، به طور موثری ضایعات را از بین می‌برد در حالی که از آسیب بافت سالم مجاور نیز جلوگیری می‌کند.

همانطور که در روش جراحی الکتروسرجری، دود جراحی الکتروشیمیایی وجود دارد و باید برای مدیریت آن برنامه ریزی کرد، در هنگام لیزر نیز دود ناشی از سوختن وجود خواهد داشت، بنابراین باید در این روش نیز از روش‌های تخلیه دود و جلوگیری از استنشاق نیز استفاده شود. مقدار انرژی مورد نیاز برای از بین بردن ضایعه کندیلوماتوزبا لیزر، به چندین پارامتر کنترل شده توسط جراح از جمله موارد زیر بستگی دارد:

 • وات لیزر
 • مدت زمان اصابت پرتو لیزر
 • اندازه لکه روی بافت

برخی از محققان چگالی توان را محاسبه می کنند که برابر است با توان (وات) تقسیم بر مساحت ( (cm2  که برای از بین بردن کندیلوما آکومیناتا واژن، به تراکم قدرت دقیق نیاز نیست. بنابراین جراح باید در استفاده از لیزر درمانی برای یک بیمار منعطف باشد. اگر لیزر در حالت مداوم تا 20 وات کالیبره شود، می‌توان به راحتی اندازه نقطه را تنظیم کرد تا چگالی توان مناسب را فراهم کند.

پاکسازی کامل زگیل پس از جراحی لیزر در 23-52٪ بیماران، در طی 3 سال پس از جراحی رخ داده است و میزان بهبودی اولیه تا 91٪ گزارش شده است.  میزان عود بیماری نیز مانند جراحی است. بعضی از پزشکان از لیزرهای رنگی پالسی و انواع دیگر لیزر استفاده می‌کنند، که درجات مختلفی از موفقیت را در پی خواهد داشت.

کاویتراسیون اولتراسونیک

 CUSA با فرکانس 23 کیلوهرتز ارتعاش می‌کند، که مرتبه‌ای کمتر از فرکانس اسکن اولتراسوند تشخیصی است و زگیل را از طریق گرما و ایجاد حفره از بین می‌برد. این دستگاه به دلیل توانایی آن در از بین بردن اپیتلیوم، بدون آسیب رساندن به بافت زیرین، به طور گسترده ای برای تومورهای داخل شکمی مورد استفاده قرار گرفته است. در نتیجه، از آن به عنوان یک روش درمانی جایگزین برای زگیل های گسترده مقعدی استفاده شده است.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید  
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مینا چهارشنبه ۱۳ دی ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام خسنه نباشید این عکسا زگیل مقعدی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۳ دی ۲( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل واضح مطرح نیست 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سمیه چهارشنبه ۱۵ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  من ۱۰تا زگیل تناسلی داشتم فریز کردم جواب نداد دو هفته بعد کرایو کردم الان بعد دو هفته از کرایو ۳الی۴تا ریز زگیل زدم چکار کنم نزنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۵ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر میثم سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من جز دسته آدمای هستم ک واقعا خجالت میکشم برم دکتر . خواهش میکنم ببیند مشکل من رفع میشه و جایی که زیگیل زده باد کرده . من 1ساله ازدواج کردم روم نمیشه.... 23سالمم هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  منو همسرم هر دو زگیل تناسلی داریم خواستم ببینم چیکار کنیم که کلا تموم بشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر مهسا سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر.خانم صادقی هستم 37ساله.بعداز چند بار اپیلاسیون که باعث شد به شدت از ناحیه تناسلی زخم بشم و دیگه نرفتم جوشای زیر پوستی زیادی میزدم با مراجعه به دکتر پوست یک دوره از پمادباکتروماد.وقرص نیزوپرد.ویک کرم دست سازاستفاده کردم که یکباره از ناحیه تناسلی دچارلکه های پوستی شدم مثل لکهای بارداری اما کمی تیره تر.سطح لکه ها صاف هست تست دادم هنوز جواب نگرفتم لطفت راهنمایم کنید آیا زگیل هست یا نه؟تا زمان جواب آزمایش چه کاری رو انجام بدم که پخش یا بیشتر نشه.با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر rexa چهارشنبه ۲۸ تیر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام نزدیک یک ماه با این زائده رو برو شدم نمیدونم زگیل یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۸ تیر ۲( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی شواهدی به نفع زگیل دیده نمی شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر بهار چهارشنبه ۲۸ تیر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  ازمایش hpvمن مثبت شده و روی ناحیه تناسلی زگیل داشتم که خود به خود رفع شد اما یه چیزهایی روی صورتم و گردنم مثل جوش شش ماهی هست و بیشترم شده و دهان و گلومم مدام عفونت دارد و یه نشانههایی دارد و پسرم هفت سالشه اونم یه لکهایی رو صورتش افتاده ایا ربطی دارد خیلی نگرانم باید چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۸ تیر ۲( 8 ماه پیش)

   علیک سلام

   در عکس ارسالی ضایعاتی به نفع HPV دیده نمی شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر امیدددد دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر آیا اینها زگیل تناسلی هستند
  اگر بله اوضاع چطوره
  چه روش درمانی جواب میده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست چنانچه هیپرپلازی سباسه مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر پارسا چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دچار زگیل تناسلی شده ام که قهوه لی رنگ است وقسمت بیرونی رحم قرار دارد بهترین راه ازبین بردن ات چیست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۱۴ فروردین ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من شونزده سال دارم و تا به حال نه رابطه و نه تماس جنسی داشتم
  و حتی هیچ کار غیر بهداشتی هم انجام ندادم
  اما مدتی هست که زاعده های گوشتی مانند زگیل تناسلی اطراف خط ختنه مشاهده میکنم که قبلا فکر میکردم زایعات ناشتی از ختنه هستند اما حالا با فهمیدن راجب زگیل تناسلی نگران شدم
  با وجود اینکه واقعا شبیه به زگیل هستن بنظرتون ایا ممکنه زگیل باشند یا خیر؟
  اگر هستند ایا امکانش هست خود به خود خوب بشن؟
  چون امکان مراجعه به پزشک ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۴ فروردین ۲( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط