زگیل تناسلی خوشه ای

زگیل تناسلی خوشه ای

فهرست مطالب

زگیل تناسلی (condylomata acuminata یا زگیل های آنوژنیتال) شایع ترین بیماری مقاربتی (STD) و یکی از علائم ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می باشد. ویروس HPV بیش از 100 گونه مختلف دارد اما زگیل تناسلی در 90 درصد موارد، توسط سویه های 6 و 11 این ویروس ایجاد می شود. این دو سویه ویروس، زگیل های مشهودی را ایجاد نمی کند. 

در نتیجه، تنها 10 درصد از مبتلایان این ویروس، زگیل های مشهود دارند. بیشتر افرادی که فعالیت جنسی دارند، در مقطعی از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند، حتی اگر از ابتلا به آن مطلع نشوند. این بیماری از طریق تماس مستقیم با پوست فرد بیمار و بیشتر از طریق رابطه جنسی دهانی، واژینال یا مقعدی منتقل می شود.

اگرچه زگیل‌ تناسلی خوشه ای به ندرت ممکن است آسیب های بلند ‌مدت ایجاد کند، اما ابتلا به آن معمولا ناخوشایند است و ممکن است باعث فشار روانی شود.

علائم زگیل تناسلی خوشه ای

در رابطه با علائم زگیل تناسلی باید گفت که بیشتر افرادی که به زگیل تناسلی خوشه ای مبتلا می شوند، هیچگونه علائمی ندارند و زگیل های تناسلی، معمولا بعد از گذشت مدت زیادی (چندین هفته و حتی ماه ها) از ابتلا به بیماری ظاهر می شوند. زگیل های تناسلی معمولا به صورت خوشه ای بروز می یابند، اما در مواردی نیز ممکن است یک زگیل به صورت منفرد ظاهر شود. به طور معمول، زگیل های تناسلی خارج از بدن و در ناحیه تناسلی یا مقعد ایجاد شده و در زنان معمولا بر روی واژن و لابیا های ماژور و در مردان بر روی بدنه آلت تناسلی یا کیسه بیضه ظاهر می شوند.

این زگیل ها در برخی موارد نیز ممکن است درون بدن یعنی داخل مقعد، واژن، دهانه میزراه و یا دهانه رحم ایجاد شوند. زگیل های تناسلی خوشه ای، برآمدگی های کوچکی به قطر تقریبی دو تا سه سانتی متر اند و زائده هایی شبیه گل کلم های بسیار کوچک هستند. این زگیل ها ظاهری قرمز یا به رنگ پوست دارند و می توانند نرم و یا سفت باشند. زگیل های تناسلی معمولاً هیچگونه درد و ناراحتی برای فرد ایجاد نمی کنند. اگر زگیل ها خراشیده و یا بیش از حد دستکاری شوند، ممکن است خونریزی کنند.

علل بروز زگیل تناسلی خوشه ای

زگیل تناسلی خوشه ای توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این بیماری یک عفونت پوستی بسیار شایع و مسری است و بیش از 100 نوع مختلف دارد که هر کدام، قسمت مختلفی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. تقریباً 30 نوع HPV وجود دارد که می تواند ناحیه تناسلی و مقعدی را تحت تأثیر قرار دهد، اما زگیل تناسلی خوشه ای در بیشتر موارد (90 درصد) توسط گونه های 6 و 11 ویروس ایجاد می شود. هم مردان و هم زنان می توانند به این ویروس مبتلا شده و آن را به دیگران نیز انتقال دهند.

عوارض زونا

درمان زگیل تناسلی خوشه ای

هیچ درمانی برای زگیل تناسلی خوشه ای یا HPV وجود ندارد و تنها راهکار درمانی، خودداری از تماس فیزیکی با بیمار می باشد. هدف از درمان، برطرف کردن زگیل ها و یا جلوگیری از گسترش یافتن آن ها می باشد. روش درمان به تعداد زگیل ها، محل و ظاهر فیزیکی آن ها بستگی دارد. برخی بیماران ترجیح می دهند که تحت درمان قرار نگیرند. این کار کاملا بی خطر است اما دوره بیماری را طولانی تر می کند. اگر بیمار، درمان شدن را ترجیح دهد، چندین گزینه برای درمان وجود دارد:

  • محلول ها یا پماد های ضد ویروس موضعی: این محلول‌ ها انواع مختلفی دارند و در طول دوره ی درمان که معمولا چند روز یا چند هفته طول می کشد، توسط خود بیمار در خانه استفاده می ‌شوند. عوارض جانبی این داروها ممکن است شامل خارش و ایجاد زخم های سطحی می باشد.
  • کرایو تراپی (منجمد کردن): در این روش از نیتروژن مایع برای انجماد سریع ناحیه آسیب دیده استفاده می شود و در نتیجه، احساس سوزش خفیفی را ایجاد می کند. این روش معمولا برای از بین بردن زگیل های کوچک اطراف آلت تناسلی استفاده می شود.
  • عمل جراحی: در عمل جراحی، بیمار تحت بی حسی موضعی قرار گرفته و زگیل ها با جراحی برداشته می شوند. برای از بین بردن زگیل های تناسلی کوچک و زگیل هایی که سفت شده اند، درمان به صورت عمل جراحی انجام می شود.
  • الکتروسرجری: اگر زگیل های تناسلی خوشه ای وسیع باشند و یا به روش های درمانی دیگر پاسخ ندهند، از این روش استفاده می شود. در این روش، بخش عمده زگیل ها بریده و جدا می شود. سپس با فشار دادن یک میله فلزی بر روی ناحیه آسیب دیده و انتقال جریان الکتریکی از طریق آن، قسمت باقی مانده زگیل ها سوزانده می شود و از بین می رود.
  • لیزر درمانی: از این روش معمولا برای درمان زگیل های تناسلی خوشه ای وسیع و یا زگیل هایی که دسترسی به آن ها دشوار است (مثلاً زگیل های درون مقعد) استفاده می شود. در لیزر درمانی، در حالی که بیمار تحت بی حسی موضعی یا عمومی است، پزشک مختصص از اشعه لیزر برای سوزاندن توده زگیل ها استفاده می کند.
    دکتر عباس انتظاری متخصص زگیل

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

پرسش از دکتر